Daraxtlarni kesganlik uchun jazo choralari kuchaytiriladi
Oʻzbekistonda daraxtlar va butalar qimmatbaho navlarining kesilishiga qoʻyilgan moratoriy talablarini buzganlik uchun ma’muriy jarimalar miqdori 5 baravarga oshiriladi.
Prezidentining “Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasini  transformatsiya qilish va vakolatli davlat organi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmonida shu haqida  ma’lum qilindi.
Shuningdek, hujjatga ko’ra, kesilgan daraxt o‘rniga kompensatsiyaviy daraxt ko‘chatlari ekish majburiyati belgilanadi. Bunda qoʻshimcha ravishda yuridik shaxslarga nisbatan bazaviy hisoblash miqdorining 100 baravaridan 300 baravarigacha boʻlgan miqdorda jarimalar qoʻllaniladi.

Штрафы за вырубку и повреждение деревьев будут ужесточены
В Узбекистане размер административных штрафов за нарушение требований моратория на вырубку ценных сортов деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, увеличен в 5 раз.
Об этом сообщается в Указе Президента Республики Узбекистан «О мерах по трансформации сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа».
Согласно документу, устанавливается обязанность высаживать компенсационные саженцы деревьев вместо срубленного дерева. Кроме того, в отношении юридических лиц применяются штрафы в размере от 100 до 300-кратной суммы базового расчета.