Oʻzbekistonda “Green University” – Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishlarini oʻrganish universiteti tashkil etildi
19:23
8083
Universitet O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi “Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasini transformatsiya qilish va vakolatli davlat organi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori asosida tashkil etilgan. Green University 2023-yil sentabr oyida abituriyentlarni qabul qilishni boshlaydi
Universitetni tashkil etishdan maqsad mahalliy, mintaqaviy va global ekologik muammolarni samarali boshqarish, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, ilmiy va intellektual salohiyatni amalga oshirishda innovatsion g‘oyalar, amaliyot va texnologiyalarni joriy etishdan iborat.
Universitetning asosiy vazifalari:
• O‘zbekiston va Markaziy Osiyoning muhim ekologik, ijtimoiy-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy muammolarini hal etishga qodir yuqori malakali mutaxassislar, olimlar, tadqiqotchilar, rahbarlar va tadbirkorlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish;
• milliy, mintaqaviy va xalqaro innovatsion tizimlarni qo‘llab-quvvatlash uchun ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiatni boshqarish va barqaror rivojlanish sohasida yangi bilimlarni joriy etish hamda fanlararo tadqiqotlarni amalga oshirish;
• jahonning yetakchi “yashil” universitetlari tomonidan qo‘llaniladigan ilg‘or ta’lim dasturlari, innovatsion pedagogik uslub va texnologiyalarni ishlab chiqish, moslashtirish va joriy etish;
• ilmiy tadqiqot va amaliy bilimlarni integratsiyalash, faoliyatni klaster asosida tashkil etish, akademik va kasbiy tajriba almashish, ta’lim, fan va ishlab chiqarish integratsiyasini joriy etish;
• xorijiy, davlat va nodavlat oliy ta’lim muassasalarini, shuningdek, O‘zbekiston, mintaqa va jahon ilmiy markazlarini birlashtiruvchi bo‘g‘in bo‘lib xizmat qiluvchi samarali platforma yaratish;
• xorijiy ilmiy ekspertlarni jalb qilish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va xalqaro reytinglarda yetakchi o‘rinlarni egallagan dunyoning “yashil” universitetlari bilan strategik hamkorlik aloqalarini o‘rnatish;
• mutaxassislarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish bo‘yicha uzluksiz ta’lim tizimini, shuningdek, ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, o‘rmon xo‘jaligi va gidrometeorologiya sohalarida rahbar kadrlar uchun maxsus ta’lim dasturlarini yaratish;
• universitet tarkibiga kiruvchi ta’lim muassasalari va ilmiy-tadqiqot institutlarining faoliyatini muvofiqlashtirish, moddiy-texnik bazasi va ilmiy kadrlar salohiyatini mustahkamlash.
Universitet davlat oliy taʼlim muassasasi boʻlib, uning faoliyati “Hub and Spoke” tamoyili asosida tashkil etilgan. Ushbu model strategik va o‘zaro manfaatli hamkorlikka, yaxlit o‘quv tizimini yaratishga, resurslarni optimallashtirishga, talabalar va mutaxassislarning harakatchanligiga asoslanadi, shuningdek, mahalliy mutaxassislar salohiyatini oshirish, bilim va tajriba almashishga yordam beradi.
O‘quv mashg‘ulotlari o‘zbek, rus va ingliz tillarida kredit-modul tizimi asosida ma’ruza, laboratoriya va individual mashg‘ulotlar, guruhlarda amaliy ishlar, tanqidiy fikrlash, muammo va tajribalar yordamida olib boriladi. Bakalavriat bosqichida O‘zbekiston Respublikasi davlat ta’lim standartlari talablarini inobatga olgan holda – ingliz tilida va Birlashgan Millatlar Tashkilotining rasmiy tillaridan birida darslar o‘tiladi.
O‘quv jarayoni davlat granti va to‘lov-kontrakt asosida amalga oshiriladi. O‘quv jarayoni “fan – ta’lim – ishlab chiqarish” integratsiyasi tamoyili asosida tashkil etilgan bo‘lib, birinchi kursdan boshlab talabalarga sanoat va ilmiy markazlarda malakaviy amaliyot o‘tash, magistrlarga esa yetakchi mutaxassislik bo‘yicha o‘qishni davom ettirish, “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali xorijiy oliy ta’lim tashkilotlari va nufuzli xorijiy kompaniyalarda malakaviy amaliyot o‘tash imkoniyati beriladi.
Universitetning o‘quv dasturlari ikki toifada shakllantiriladi: flagman (asosiy dasturlar), ularning bir qismi jahonning yetakchi universitetlari bilan birgalikda qo‘shma dasturlar (qo‘shma dasturlar) sifatida, shuningdek, ekologik kun tartibi va bilimlarini kengaytirish maqsadida O‘zbekistonning ixtisoslashtirilgan universitetlari bilan hamkorlikda taqdim etiladi.
Yetakchi, tan olingan xalqaro imtihon tizimlari (TOEFL, IELTS, CEFR, SAT General, SAT Subject va boshqalar) sertifikatlariga ega boʻlgan abituriyentlarga belgilangan tartibda tegishli fanlar boʻyicha maksimal ball beriladi va keyinchalik ular ushbu fanlardan imtihon topshirishdan ozod qilinadi.
Davlat grantlari quyidagilardan iborat:
• tegishli xalqaro dasturlar (International Baccalaureate, Advanced Placement, International Advanced Levels) bo‘yicha diplom yoki sertifikatlarga ega bo‘lgan Prezident maktablari bitiruvchilari;
• Vazirlik tizimidagi ixtisoslashtirilgan texnikumlarni bitiruvchilari ushbu muassasalar uchun ajratilgan qabul parametrlariga muvofiq kirish imtihonlari asosida;
• Xalqaro ekologiya olimpiadasi (INEPO), Xalqaro matematika olimpiadasi (IMO), Xalqaro fizika olimpiadasi (IPO), Xalqaro kimyo olimpiadasi (ICO), Xalqaro biologiya olimpiadasi (IBO), Xalqaro geografiya olimpiadasi (IGO), informatika bo‘yicha xalqaro olimpiada (IIO) va Yer fanidan xalqaro olimpiada (IESO) g‘oliblari;
• Universitetga kirish imtihonlarida yuqori ball to‘plagan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari;
• Ijtimoiy himoyaning yagona reestriga kiritilgan oilalarning universitetga kirish imtihonlarini muvaffaqiyatli topshirgan farzandlari.
Har yili Markaziy Osiyo mamlakatlari fuqarolariga Vazirlar Mahkamasi belgilaydigan tartibda va shartlarda taʼlim yoʻnalishlari boʻyicha bakalavriatda oʻqish uchun kamida 25 ta grant oʻrinlari, shuningdek, magistratura va doktorantura (PhD) mutaxassisliklari boʻyicha kamida 20 ta grant oʻrinlari ajratiladi.
Universitetni tamomlagan Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolari Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi tomonidan Milliy kadrlar zaxirasiga, besh yillik ish stajiga ega boʻlgandan keyin esa mutaxassisligi boʻyicha rahbar lavozimlarga tayinlanadigan istiqbolli nomzodlar roʻyxatiga kiritiladi.

Университет был создан на основании Указа Президента Республики Узбекистан от «31» мая 2023 года № УП–81 «О мерах по трансформации сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа». Green University начнёт приём абитуриентов уже в сентябре 2023 году.
Цель создания университета - эффективное управление местными, региональными и глобальными экологическими проблемами, укрепление регионального сотрудничества в области экологии и охраны окружающей среды, внедрение инновационных идей, практик и технологий в реализацию научного и интеллектуального потенциала Узбекистана.
Основные задачи Университета:
- подготовка, переподготовка и повышение квалификации высококвалифицированных специалистов, ученых, исследователей, руководителей и предпринимателей, способных решать важные экологические, социально-экономические и научно-технические проблемы Узбекистана и Центральной Азии;
- внедрение новых знаний и осуществление междисциплинарных исследований в сфере экологии, охраны окружающей среды, управления природой и устойчивого развития для поддержки национальных, региональных и международных инновационных систем;
- разработка, адаптация и внедрение передовых образовательных программ, инновационных педагогических методов и технологий, применяемых ведущими «зелеными» университетами мира;
- интеграция научно-исследовательских и практических знаний, организация деятельности на кластерной основе, обмен академическим и профессиональным опытом, внедрение интеграции образования, науки и производства;
- привлечение зарубежных научных экспертов, развитие научных исследований и установление связей стратегического партнерства с «зелеными» университетами мира, занимающими ведущие позиции в международных рейтингах;
- создание непрерывной системы образования для подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов, а также специальных образовательных программ для управленческого персонала в сфере экологии, охраны окружающей среды, лесного хозяйства и гидрометеорологии;
- координация деятельности, укрепление материально-технической базы и потенциала научных кадров образовательных учреждений и научно-исследовательских институтов, входящих в состав Университета.
Университет является государственным высшим образовательным учреждением, деятельность которого организуется по принципу «Hub and Spoke». Данная модель основывается на стратегическом сотрудничестве и взаимовыгодных коллаборациях, создавая интегрированную академическую систему, оптимизацию ресурсов, мобильность студентов и профессионалов, а также способствует повышению потенциала локальных специалистов, обмену знаний и опыта.
Обучение ведется на узбекском, русском и английском языках на основе кредитно-модульной системы с помощью лекций, лабораторных и индивидуальных занятий, выполнения практических работ в группах, критического мышления, решения вопросов и проблем. На этапе бакалавриата с учетом требований государственных образовательных стандартов Республики Узбекистан – на английском языке и на одном из официальных языков Организации Объединенных Наций;
Образовательный процесс осуществляется на основе государственного гранта и платного контракта по принципу интеграции «науки – образования – производства». Начиная с первого курса студентам предоставляется возможность пройти квалификационную практику в производственных и научных центрах, а магистрантам – продолжить обучение в ведущих зарубежных высших образовательных организациях и пройти квалификационную практику в престижных зарубежных компаниях посредством Фонда «Эл-юрт умиди».
Академические программы университета будут формироваться по двум категориям: флагманские (core programmes), некоторые из которых будут предоставляться совместно с лидирующими университетами мира в качестве совместных программ (joint programmes), а также в коллаборации с профильными университетами Узбекистана в целях расширения экологической повестки и знаний.
Абитуриентам, имеющим сертификаты ведущих, признанных международных экзаменационных систем (TOEFL, IELTS, CEFR, SAT General, SAT Subject и других), в установленном порядке присуждаются максимальные баллы по соответствующим предметам и в последующем они освобождаются от сдачи экзаменов по данным предметам.
Государственные гранты предоставляются:
- выпускникам Президентских школ, имеющим дипломы или сертификаты соответствующих международных программ (International Baccalaureate, Advanced Placement, International Advanced Levels);
- выпускникам специализированных техникумов в системе Министерства на основе вступительных экзаменов в соответствии с параметрами приема, выделяемыми для этих учреждений;
- победителям Международной олимпиады по экологии (INEPO), Международной олимпиады по математике (IMO), Международной олимпиады по физике (IPO), Международной олимпиады по химии (ICO), Международной олимпиады по биологии (IBO), Международной олимпиады по географии (IGO), Международной олимпиады по информатике (IIO) и Международной олимпиады по земельному предмету (IESO);
- гражданам Республики Узбекистан, набравшим высокие баллы на вступительных экзаменах в Университет;
- детям из семей, включенных в информационную систему «Единый реестр социальной защиты», успешно сдавшим вступительные экзамены в Университет.
Ежегодно для граждан стран Центральной Азии будет выделяться не менее 25 грантовых мест для обучения по направлениям образования в бакалавриате, а также не менее 20 грантовых мест по специальностям магистратура и докторантура (PhD) в порядке и на условиях, определяемых Кабинетом Министров.
Граждане Республики Узбекистан, окончившие Университет, включаются Агентством развития государственной службы в Национальный кадровый резерв, с обретением пятилетнего стажа работы – в список перспективных кандидатов, назначаемых на руководящие должности по своей специальности.