Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov va BMTning Yevropa va MDH davlatlari bo‘yicha mintaqaviy byurosi direktori Ivana Jivkovich o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda mamlakatimizda BMTning Taraqqiyot dasturi bilan birgalikda atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida amalga oshirilayotgan qo‘shma loyiha va tashabbuslar hamda kelgusidagi istiqbolli yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada mustahkamlash yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, “yashil” iqtisodiyotga bosqichma-bosqich o‘tish, raqamli texnologiyalarni keng joriy etish, ekologik ta’lim va madaniyatni yuksaltirish, kadrlar salohiyatini oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Uchrashuv davomida kelgusida bioxilmaxillikni asrash va moliyalashtirish, Orolboʻyi hududida ekotizimlarni tiklash, ozon qatlamini muhofaza qilish, iqlim oʻzgarishi oqibatlarini yumshatish yoʻnalishidagi bir qator loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Aziz Abduhakimov BMT tomonidan Orolbo‘yi mintaqasida ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlarni alohida ta’kidladi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan qabul qilingan va Orolbo‘yi hududini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasiga aylantirishga qaratilgan BMT Bosh Assambleyasining Maxsus rezolyutsiyasini yuqori baholandi.
BMT tomoni Samarqandda bo'lib o‘tadigan Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir Konvensiyasining 14-tomonlar konferensiyasi (CMS COP-14) va Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasini o‘tkazish tashabbusini yuqori baholadi va ushbu tadbirlarda faol ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.

Обсуждены вопросы расширения экологического сотрудничества с ПРООН
Министр экологии Азиз Абдухакимов провел встречу с директором регионального бюро программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) по Европе и СНГ Иваной Живкович.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о реализации в стране совместных проектах и инициативах в области охраны окружающей среды, а также о дальнейшем укреплении сотрудничества в перспективных направлениях.
Также была подчеркнута важность постепенного перехода к "зеленой" экономике, широкого внедрения цифровых технологий, повышения экологического образования и культуры, наращивания кадрового потенциала.
Азиз Абдухакимов особо отметил масштабную работу, проводимую ООН по улучшению экологической обстановки в Приаралье. В частности, была высоко оценена специальная резолюция Генеральной Ассамблеи ООН, принятая по инициативе Президента Республики Узбекистан, направленная на превращение Приаралья в зону экологических инноваций и технологий.
В ходе встречи были обсуждены вопросы реализации ряда проектов, направленных на сохранение и финансирование биоразнообразия, восстановление экосистем в Приаралье, защиту озонового слоя и смягчение последствий изменения климата.
Ивана Живкович высоко оценила инициативу проведения в Самарканде 14-й Конференции Сторон Конвенции о сохранении мигрирующих видов диких животных (CMS CОР-14) и 25-й сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО), а также выразила готовность принять активное участие в этих мероприятиях.