Toshkentda O‘zbekistonda barqaror “yashil rivojlanish”ning dolzarb vazifalari muhokama qilinadi
2023-yilning 6-iyul kuni soat 14:00 daToshkent shahridagi “Event Hall”da “Yangi O‘zbekiston: taraqqiyot, innovatsiyalar va rivojlanish” mavzusidagi xalqaro hamkorlik tashabbuslari haftaligi doirasida “Yashil taraqqiyot”: Yangi Oʻzbekiston tajribasi va jahon tendensiyalari” xalqaro tadbiri boʻlib oʻtadi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri oʻrinbosari Jusipbek Kazbekov, shuningdek, Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bosh direktori Boris Erg, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati “Yashil Markaziy Osiyo” Dasturi rahbari Karolina Milou, Global yashil oʻsish institutining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari v.b. Jinxa Kim va boshqa xorijlik mutaxassislar ham ishtirok etadi.
Xorijlik mutaxassislar tomonidan atrof-muhitni muhofaza qilish, biologik xilma-xillikni saqlash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, yashil tiklanish va iqlim harakatlari sohasida hamkorlik qilish, "Oʻzbekistonda oziq-ovqat tizimi, yerdan foydalanish va ekotizimlarni tiklash", "Oʻzbekistonning togʻli va vodiyli hududlarida oʻrmonlarni barqaror boshqarish" va boshqa qator dolzarb mavzularda ma’ruzalar qilinadi.

В Ташкенте обсудят актуальные задачи устойчивого «зеленого развития» в Узбекистане
6 июля 2023 года в столичном Event Hall пройдет Международная конференция «Зеленое развитие»: Опыт Нового Узбекистана и мировые тренды» в рамках Недели международных партнерских инициатив на тему «Новый Узбекистан: развитие, инновации и просвещение».
В мероприятии примут участие заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Жусипбек Казбеков, член Палаты лордов Великобритании, экс-министр культуры и международных отношений Лорд Уортон, генеральный директор Регионального бюро Международного союза охраны природы по Восточной Европе и Центральной Азии Борис Эрг (Швейцария), руководитель программы «Зеленая Центральная Азия» Германского общества международного сотрудничества Каролин Милоу (Германия), исполняющая обязанности главы представительства Глобального института зелёного роста в Узбекистане Джин Ха Ким (Корея) и др.
В ходе мероприятия зарубежные специалисты выступят с лекциями по ряду актуальных тем, таких как «Охрана окружающей среды, сохранение биологического разнообразия, расширение охраняемых природных территорий, рациональное использование природных ресурсов, сотрудничество в области зеленого восстановления и борьбы с изменением климата», «Продовольственная система, землепользование и восстановление экосистем в Узбекистане», «Устойчивое управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана» и др.