Davlat oʻrmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalarni noqonuniy kesish, kundakov qilish, shikastlantirish yoki yoʻq qilish qonunga koʻra qat’iy jazolanadi.
Xususan, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 22-avgustdagi 464-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga asosan bunday huquqbuzarliklar uchun yetkazilgan zararni undirish miqdorlari belgilangan.
Yetkazilgan zarar summalari bazaviy hisoblash miqdorining (BHM) belgilangan  koeffitsiyentga (miqdor) nisbati bilan hisoblanadi.
Jumladan:
—  Yoʻq qilingan yoki oʻsishdan toʻxtash darajasigacha shikastlangan har bir daraxtning tanasi yer bilan tutashgan joyidan oʻlchangan diametriga nisbatan 1 va undan ortiq;
—  Noqonuniy kesilgan saksovul, cherkez, qandim, yulgʻun va boshqa yovvoyi holda oʻsuvchi butalar hajmiga nisbatan, har 1 m3 uchun 3 va 14;
—  Oʻsishdan toʻxtamaydigan darajasigacha shikast yetkazilgan har bir daraxt va buta soniga nisbatan 1 dan 4  koeffitsiyentlargacha belgilangan.
Bunda yoʻq qilingan, shikastlangan yoki oʻsishdan toʻxtash darajasigacha shikastlangan har bir daraxtning kam qiymatliligi yoki qimmatbaho navligi va 100 yoshdan oshgan yoki oshmaganligi inobatga olinadi.
Masalan, bir dona 100 yoshga toʻlmagan pavloniya daraxti oʻsishdan toʻxtash darajasida kesildi. Bunda daraxtning yer bilan tutash qismi (tanasining) aylanma uzunligi 65 sm, ya’ni diametri 20,7 sm.ni tashkil etdi. Pavloniya daraxti qimmatbaho navli daraxt hisoblangan. Bu holatda zarar miqdorini hisoblash  koeffitsiyenti 25 ni tashkil etadi:
Zarar = 25 x BHM = 25 x 330 000 soʻm = 8 250 000 soʻm
Moratoriy davr uchun = Zarar x 2 = 8 250 000 x 2 = 16 500 000 soʻm
Ta’kidlash joizki, davlat oʻrmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalar qimmatbaho navlarining kesilishiga moratoriy davrida daraxtlar va butalarga yetkazilgan zarar uchun undirish summalari ikki baravarga oshirilgan holda qoʻllaniladi.
Davlat oʻrmon fondiga kirmaydigan daraxt va butalar qimmatbaho navlarining roʻyxati Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 18-fevraldagi “Davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalarning qimmatbaho navlarini saqlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bilan tasdiqlangan. (https://lex.uz/docs/-4739505)

Как определяется размер нанесенного ущерба при вырубке деревьев?
Незаконная рубка, повреждение или уничтожение деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, строго преследуется законом.
В частности, в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 464 от 22.08.2022 г., размер нанесенного ущерба при подобных нарушениях определяется следующим образом.
Сумма ущерба рассчитывается отношением базовой расчетной величины (БРВ) к установленному коэффициенту (сумме).
В том числе:
–  1 и более по отношению к диаметру каждого дерева, разрушенного или поврежденного, от точки роста до точки его прекращения;
–  3 и 14 на 1 м3 в расчете на объем самовольно вырубленного саксаула, черкеза, кандыма, гребенщика и других дикорастущих кустарников;
–  от 1 до 4 в зависимости от количества поврежденных деревьев и кустарников с учетом уровня их роста.
При оценке учитывается ценность и возраст (более или менее 100 лет) каждого дерева, которое было уничтожено или повреждено.
Например, одно дерево павловнии возрастом менее 100 лет было срублено до такой степени, что перестало расти. При этом длина окружности прилегающей к Земле части (ствола) дерева составляет 65 см, а диаметр 20,7 см. Павловния считается ценным деревом. В этом случае коэффициент для расчета суммы ущерба равен 25:
Ущерб = 25 х БРВ = 25 х 330 000 сум = 8 250 000 сум
На период моратория = Ущерб х 2 = 8 250 000 х 2 = 16 500 000 сум
Следует отметить, что в период действия моратория на вырубку ценных сортов деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, размер взыскания за причиненный ущерб растительному миру увеличивается вдвое.
Перечень ценных пород деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, утвержден (https://lex.uz/docs/-4739505) Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 февраля 2020 года «О дополнительных мерах по сохранению ценных пород деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд».