Chiqindi qutilari uchun kim javobgar?
Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 2-oktabrdagi “Maishiy chiqindilar bilan bog'liq ishlarni amalga oshirish sohasidagi ishlar samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qaroriga muvofiq  binolar va inshootlar oldida maxsus chiqindi qutilarini o'rnatish lozim.
Shu bilan birga, chiqindi qutilari ushbu hududlarni tozalashga mas'ul bo'lgan jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan o'rnatilishi kerak. Chiqindi qutilarini o‘rnatish uchun mo‘ljallangan joylar ro‘yxati bilan mazkur Farmonning 3-bobida tanishishingiz mumkin.
Shuni ta'kidlash kerakki, chiqindi qutilarini o‘rnatish sanitariya tozalash hududlarining mulkdorlari (do'konlar, kichik chakana savdo va umumiy ovqatlanish korxonalari, maishiy xizmat ko'rsatish sohasidagi tadbirkorlik subyektlari) tomonidan amalga oshiriladi.
Unutmang! Maxsus chiqindi qutilarini o'rnatmaslik va boshqa huquqbuzarliklar MJtKga asosan javobgarlikka sabab bo'ladi.

Кто ответственен за урны?
В соответствии  с Постановлением Кабинета Министров от 2 октября 2018 года «О мерах по дальнейшему повышению эффективности работ в области обращения с бытовыми отходами», перед зданиями и сооружениями необходимо установить специальные урны для мусора.
При этом урны должны быть установлены физическими и юридическими лицами, ответственными за уборку этих территорий. С перечнем мест, предназначенных для установки урн можно ознакомиться в главе 3 данного постановления.
Следует отметить, что санитарную очистку проводят собственники территорий (торговые точки, мелкие предприятия розничной торговли и общественного питания, хозяйствующие субъекты сферы бытового обслуживания).
Не установка специальных урн и иные нарушения законодательства влекут за собой наложение административного штрафа государственными экологическими инспекторами в соответствии со ст. 91 КоАО Руз.