19–20-iyul kunlari Toshkent shahrida “Noqonuniy xalqaro savdo obyekti bo‘lgan yovvoyi hayvonlarni aniqlash. Uni bartaraf etishning qonuniy asoslari” mavzusida trening bo‘lib o‘tdi.
Trening “Markaziy Osiyoda hayvonot dunyosi jinoyatlariga qarshi kurashish salohiyatini oshirish va ularga ko‘maklashish” xalqaro loyihasi doirasida tashkillashtirildi.
O‘zbekiston Bojxona qo‘mitasining Respublika kadrlar tayyorlash va malakasini oshirish markazida tashkil etilgan tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti vakillari, “EKOMAKTAB” ERM, xalqaro loyiha ekspertlari va boshqalar ishtirok etdi.
Ekologiya vazirligining Biologik xilma-xillikni saqlash siyosati boshqarmasi boshlig‘i Abdurashid Sodiqov o‘z nutqida yovvoyi hayvonlar va o‘simliklarning noqonuniy savdosi xalqaro jinoiy faoliyatning eng daromadli turlari orasida to‘rtinchi o‘rinda turishini, narkobiznes, odam savdosi va boshqalardan bir oz ortda qolganini ta’kidladi.
“Noqonuniy savdoni kamaytirish maqsadida Ekologiya vazirligi va Bojxona qoʻmitasi oʻrtasida oʻsimlik va hayvonot dunyosi obyektlarini eksport/import qilishga ruxsatnomalarni oʻtkazish, shuningdek oʻsimlik va hayvonot dunyosi obyektlarini noqonuniy olib kirish/eksport paytida qonunni buzgan shaxslarga nisbatan maʼlumotlarni toʻplash va tegishli xalqaro xizmatlarga yuborish uchun maʼlumotlar bazasiga kiritish hamda eng qattiq choralarni qoʻllash tizimlarini integratsiyalash masalasi koʻrib chiqilmoqda”, dedi A.Sadiqov.
Tadbir davomida ishtirokchilar O‘zbekiston qonunchiligi va xalqaro me’yoriy hujjatlar (CITES) asosida yovvoyi hayvonlarni olib kirish/eksport qilish qoidalari, yovvoyi hayvonlar savdosi tahlili natijalari va yovvoyi hayvonlar turlarini aniqlash usullari bilan tanishtirildi. Shuningdek, trening doirasida yovvoyi hayvonlar turlarini, soxtalashtirilgan CITES sertifikatlarini aniqlash, jinoyat senariylari va huquqbuzarlarni qo‘lga olish jarayonlari bilan interaktiv tarzda amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi hamda ishtirokchilarga o‘quv kurslarini tamomlaganliklari to‘g‘risidagi sertifikatlar berildi.
Maʼlumot uchun, Oʻzbekiston 1997-yilda Oliy Majlis qaroriga muvofiq yoʻqolib ketish xavfi ostida turgan yovvoyi fauna va flora turlarining xalqaro savdosi toʻgʻrisidagi konvensiyaga (CITES) qo‘shilgan.
5600 ga yaqin hayvon va 30 000 oʻsimlik turlari CITES tomonidan muhofaza qilinadi, ularning har biri konvensiyaning uchta ilovasidan birida sanab oʻtilgan va ular uchun zarur boʻlgan himoya darajasiga muvofiq xalqaro savdo nazorat qilinadi.
Mamlakatimizda o‘simlik va hayvonot dunyosi turlari bilan savdo qilish sohasidagi ekologik qonun hujjatlarini, shuningdek, yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan yovvoyi fauna va flora turlarining xalqaro savdosi (CITES) sohasida litsenziyalash tartib-qoidalarini o‘tkazish tartibi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Biologik resurslardan foydalanishni tartibga solish va tabiatdan foydalanish sohasida litsenziyalash tartib-taomillaridan o‘tish tartibi to‘g‘risida”gi qarori (2014-yil 20-oktyabr, 290-son) bilan tartibga solingan.

В Ташкенте обсудили, как бороться с незаконной международной торговлей дикими животными
В рамках международного проекта «Укрепление потенциала и содействие в борьбе с преступлениями против дикой природы в Центральной Азии», 19-20 июля в Ташкенте проходит тренинг на тему «Идентификация диких животных, являющихся объектами незаконной международной торговли. Законодательные основы по ее пресечению».
В мероприятии, организованном в Республиканском центре по подготовке кадров и повышению квалификации Таможенного комитета Узбекистана, приняли участие представители Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Государственного Таможенного Комитета, Института зоологии Академии Наук РУз, ЭРЦ «EKOMAKTAB», эксперты международного проекта и другие.
Начальник отдела ведения политики биоразнообразия Министерства экологии Абдурашид Садиков в своем выступлении отметил, что незаконная торговля дикими животными и растениями стоит на четвертом месте среди самых доходных видов международной преступной деятельности, лишь немногим отставая от наркобизнеса, торговли людьми и оружием.
«В целях снижения незаконной торговли, между Министерством Экологии и Таможенным комитетом рассматривается вопрос интеграции систем по контролю прохождения и регистрации разрешительных документов на экспорт/импорт объектов флоры и фауны, а также применение наиболее строгих мер к нарушителям выявляемых при незаконном ввозе/вывозу объектов животного и растительного мира с внесением в базу данных таких лиц для сбора и передачи информации соответствующим международным службам», – рассказал А.Садиков.
В ходе мероприятия участники были ознакомлены с правилами импорта/экспорта диких животных в соответствии с законами Узбекистана и международными правилами (СИТЕС), результатами анализа дикой торговли и способами идентификации видов диких животных. Также в рамках тренинга прошли практические занятия по определению видов диких животных, выявлению фальсифицированных сертификатов СИТЕС, интерактивы со сценариями преступлений и процессами задержания правонарушителей, а также награждение участников сертификатами о прохождении тренинга.
Для информации: Узбекистан является частью Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (CITES), к которой присоединилась в соответствии с Постановлением Олий Мажлиса еще в 1997 году.
Под охраной CITES находятся порядка 5 600 видов животных и 30 000 видов растений, каждый из которых внесен в одно из трех приложений к конвенции, и международная торговля ими контролируется в соответствии с установленным уровнем необходимой для них защиты.
В нашей стране порядок регулирующий природоохранное законодательство в сфере торговли видами флоры и фауны, а также прохождения разрешительных процедур в сфере международной торговли видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (CITES) определены Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об урегулировании использования биологических ресурсов и о порядке прохождения разрешительных процедур в сфере природопользования» (№290 от 20.10.2014г.).