Aziz Abduhakimov Xitoyning O‘zbekistondagi yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor Elchisi bilan uchrashdi
3264
21-iyul kuni Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov va Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yuy Szyun o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv Yuy Szyunning Xitoyning O‘zbekistondagi yangi Elchisi etib tayinlanishi munosabati bilan tashkil qilindi.
O‘z navbatida Yuy Szyun O‘zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida amalga oshirilayotgan tashabbuslar mamlakatimizning jadal rivojlanishini ta’minlab, uni yangi taraqqiyot bosqichiga olib chiqayotganinini aytib o'tdi.
Shuningdek, muloqot chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish va kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqilib, davlatlar o‘rtasida ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirishda muhim muvaffaqiyatlarga erishish zarurligi qayd etildi. Shu bilan birga, sho‘rlanishning oldini olish, ekotizim barqarorligi, Xitoy tajribasini hisobga olgan holda “yashil” iqtisodiyotga bosqichma-bosqich o‘tish, raqamli texnologiyalarni keng joriy etish, ekologik ta’lim va madaniyatni yuksaltirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Vazir, o‘z navbatida, Xitoydan kelgan mutaxassisni ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, yashil texnologiyalarga sarmoya kiritish, yashil iqtisodiyotga o‘tish va boshqa muhim jihatlar bo‘yicha maslahatchi sifatida qabul qilishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida Elchi A.Abduhakimovni 16-oktabr kuni Pekinda bo‘lib o‘tadigan Yashil rivojlanish bo‘yicha “Bir kamar, bir yo‘l” forumida ishtirok etishga taklif qildi.
Xitoy Elchisi O‘zbekiston Respublikasining cho‘llanish (UNCCD CRIC-21), ko‘chib yuruvchi yovvoyi hayvonlar turlari (CMS COP-14), Butunjahon sayyohlik tashkiloti Bosh assambleyasining 25-sessiyasi (25-GA UNWTO) kabi qator xalqaro tadbirlarni o‘tkazish tashabbusini yuqori baholadi.

Азиз Абдухакимов встретился с вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Китая в Узбекистане
3263
21 июля состоялась встреча Министра экологии Азиза Абдухакимова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Узбекистане Юй Цзюнем.
Встреча была организована в связи с назначением Юй Цзюня новым послом КНР в Узбекистане. Для справки: 12 июля Юй Цзюнь был назначен Чрезвычайным и Полномочным Послом Китая в Узбекистане.
В свою очередь, Юй Цзюнь отметил, что инициативы, реализуемые в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева в области охраны окружающей среды, обеспечивают динамичное развитие страны и выводят ее на новый уровень.
Также в ходе диалога были рассмотрены перспективы дальнейшего развития и расширения двустороннего сотрудничества, отмечена необходимость достижения значительных успехов в углублении сотрудничества между странами в области экологии и охраны окружающей среды. В то же время были рассмотрены вопросы предотвращения засоления, устойчивости экосистем, постепенного перехода к «зеленой»  экономике с учетом опыта Китая, широкого внедрения цифровых технологий, экологического образования и повышения культуры.
Министр, в свою очередь, выразил готовность принять эксперта из Китая в качестве консультанта по вопросам экологии, защиты окружающей среды, инвестиций в зеленые технологии, перехода к зеленой экономике и другим важным аспектам.
В завершение встречи Посол пригласил А.Абдухакимова принять участие в форуме по зеленому развитию «Один пояс, один путь», который состоится в Пекине 16 октября.
Посол Китая высоко оценил инициативу Республики Узбекистан по проведению ряда международных мероприятий, таких как Конференций сторон Конвенции по борьбе с опустыниванием (UNCCD CRIC-21), Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS Cop-14), 25-я сессия Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации.