Yuqorichirchiq tumani "Navoiy" MFY hududida tuman ekologiya bo'limi hamda milliy gvardiya xodimlari ishtirokida reyd tadbiri o'tkazildi.
Tadbir davomida 6 nafar fuqaro tomonidan "SONY" rusumli yuk tashuvchi avtotransport vositasi yordamida har xil turdagi qurilish chiqindilari "Navoiy" MFY hududidan oqib o'tuvchi Qorasuv daryosining muhofaza mintaqasiga noqonuniy tashlangani aniqlandi.
Holat yuzasidan MJtKning 91prim 1-moddasining 3- qismi bilan har bir huquqbuzarga nisbatan bazaviy hisoblash miqdorining 10 barobari miqdorida ma'muriy jarima qo'llanildi. Yuk tashuvchi 6 dona avtotransport vositasi esa  vaqtinchalik jarima maydoniga joylashtirildi.
Noqonuniy joylashtirilgan har xil turdagi qurilish chiqindilari maxsus texnika yordamida to'liq olib chiqib ketildi va 6 nafar huquqbuzarga nisbatan qo'llanilgan  jami 19,8 mln so'm ma'muriy jarimadan MJtKning 332-moddasiga asosan 9,9 mln so'm undirildi.
Ma'lumot uchun, MJtKning 332(1)-moddasiga ko'ra , huquqbuzar unga jarima solish to‘g‘risidagi qaror topshirilgan kundan boshlab o‘n besh kun ichida jarima miqdorining ellik foizini yoki o‘ttiz kun ichida jarima miqdorining yetmish foizini ixtiyoriy ravishda to‘lagan taqdirda, u jarimaning qolgan qismini to‘lashdan ozod qilinadi.

С нарушителей, выбросивших строительный мусор в неположенном месте, взыскано  около 10 млн сумов
На территории МСГ «Навои» Юкочирчикского района проведен рейд с участием районного управления экологии и Национальной гвардии.
В ходе мероприятия было установлено, что 6 граждан, используя грузовые автомобили SONY, незаконно сбрасывали различные виды строительных отходов в охранную зону реки Карасув, протекающей по территории МСГ «Навои».
По данному факту в отношении каждого правонарушителя составлен протокол и наложен штраф  в размере 10 БРВ по ч.3 ст.91 прим.1 КоАО РУз. Также 6 грузовых автомобилей помещены на штраф стоянку.
С помощью спецтехники с территории вывезен весь строительный мусор, а из общей суммы административного штрафа в размере 19,8 млн сумов, наложенного на 6 правонарушителей, в соответствии со ст. 332 КоАО РУз, взыскано 9,9 млн сумов.
Для информации: согласно ст.332 КоАО РУз штраф должен быть уплачен правонарушителем не позднее тридцати дней со дня вручения ему постановления о наложении штрафа. В случае добровольной уплаты правонарушителем пятидесяти процентов размера штрафа в течение пятнадцати дней или семидесяти процентов размера штрафа в течение тридцати дней со дня вручения ему постановления о наложении штрафа он освобождается от уплаты оставшейся суммы штрафа.