O‘zbekistonda yovvoyi hayvonlarni uyda saqlash taqiqlanadi
4-avgust kuni Oliy Majlis Senatining 43-yalpi majlisi boʻlib oʻtdi. Unda “Hayvonot dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida”gi Qonunning 43-moddasiga (yovvoyi hayvonlarni yarim erkin sharoitlarda, sun’iy ravishda yaratilgan yashash joylarida yoki tutqunlikda saqlash) kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar ma’qullandi.
Mazkur o‘zgartirish jismoniy shaxslar tomonidan saqlash taqiqlangan yovvoyi hayvonlarning ro‘yxatini, shuningdek, yuridik shaxslar tomonidan ushbu hayvonlarni saqlash tartibini belgilaydi.
Roʻyxatga yovvoyi hayvonlarning 66 dan ortiq turlari, jumladan, hasharotlar, baliqlar, zaharli ilonlar, ayiqlar oilasining barcha kenja turlari, yoʻlbarslar, timsohlar, lochinlar, yovvoyi mushuklar, boʻrilar, shoqollar, tulkilar, orangutanlar, shimpanzelar va boshqa koʻplab hayvonlar kiradi.
Ta’kidlash joizki, mazkur o‘zgartirishlar aholi hayoti va sog‘lig‘ini muhofaza qilish, shuningdek, yovvoyi hayvonlar bilan munosabatda jamoat tartibiga rioya etilishini ta’minlash maqsadida kiritilgan.
Ma’lumot uchun, 2022-yilda yovvoyi hayvonlarning odamlarga hujumi bilan bog‘liq 2 ta holat qayd etilgan. Xususan, 2022-yilning 7-aprel kuni Toshkent viloyatida sher bolasi 3 yoshli bolaga hujum qilib, og‘ir jarohat yetkazgan.

В Узбекистане запретят содержание диких животных в домашних условиях
4 августа состоялось 43-е пленарное заседание Сената Олий Мажлиса, на котором были одобрены внесения изменений и дополнений в статью 43 Закона «Об охране и использовании животного мира» (содержание диких животных в полувольных условиях, искусственно созданной среде обитания или в неволе).
Данная поправка определит перечень диких животных, запрещенных к содержанию физическими лицами, а также порядок содержания этих животных юридическими лицами.
В перечень войдут более 66 видов диких животных, среди которых насекомые, рыбы, ядовитые змеи, все подвиды семейства медвежьих, тигров, крокодилов, соколообразных, диких кошек, волка, шакала, лисы, орангутангов, шимпанзе и многих других.
Стоит отметить, данные изменения внесены в целях защиты жизни и здоровья населения, а также обеспечения соблюдения гражданами общественного порядка, которое не однократно нарушалось при выгуле диких животных в общественных местах.
Для информации: в 2022 году было зафиксировано 2 случая нападения диких животных на человека. В одном из них, 7 апреля 2022 года в Ташкентской области, львенок напал на 3- летнего мальчика и нанес серьёзные телесные повреждения.