Ta'kidlash joizki, Osiyo taraqqiyot banki ishtirokidagi "Qattiq maishiy chiqindilarni barqaror boshqarish" loyihasi doirasida 300 dona "Isuzu" rusumli chiqindi yigʼuvchi maxsus texnikalar xarid qilingan. Ushbu texnikalar Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi tomonidan hududlardagi sanitar korxonalariga 10 yil muddatga imtiyozli shartlar asosida lizingga berilmoqda.
Shuningdek, maxsus texnikalar bir yillik imtiyozli davrga ega boʼlib, qoʼshimcha qiymat soligʼidan ozod etilgan. Bu oʼz oʼrnida sanitar tozalash korxonalari faoliyatini yaxshilashga, qamrov darajasini (4 mln kishiga) oshirishga hamda chiqindilarni oʼz vaqtida olib chiqib ketishga yordam beradi.
Maʼlumot uchun, sanitar tozalash korxonalariga yengillik yaratish maqsadida ular tomonidan boshlangʼich badal shakllantirishda qiyinchilik tugʼilganda, uning oʼrniga qonunchilikda belgilangan tartibda taʼminot turlaridan biri yoki bir nechtasini taqdim etish imkoniyati ham berilmoqda.
Qayd etish kerakki, maxsus texnikalar Yaponiyaning "Isuzu" brendi ostida Samarqand avtomobil zavodida yigʼilgan boʼlib, ularning sifat darajasi Yevropa standartlariga toʼla javob beradi hamda aholiga uzoq yillar sifatli xizmat koʼrsatishga moʼljallangan.
Hozirda chiqindi tashuvchi maxsus texnikalar Qashqadaryo va Buxoro viloyatlariga yetkazib berildi. Qolgan viloyatlarga topshirish ishlari ham olib borilmoqda.

Бухарская область получила специальную современную мусороуборочную технику Isuzu
Следует отметить, в рамках проекта «Устойчивое управление твердыми бытовыми отходами» с участием Азиатского банка развития было закуплено 300 специальных мусороуборочных машин Isuzu.
Эти машины Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата даны в аренду санитарным предприятиям, функуионирующим в регионах, сроком на 10 лет на льготных условиях.
Также спецтехника имеет годичный льготный период и освобождается от налога на добавленную стоимость.
В свою очередь, это будет способствовать улучшению санитарно-технических условий, увеличению охвата (обслуживание до 4 млн человек) и своевременной утилизации отходов.
Для справки, в целях создания льгот санитарно-очистным предприятиям при возникновении у них сложностей в формировании первоначального взноса, им предоставляется возможность предоставления вместо него одного или нескольких видов расходных материалов в установленном законодательством порядке. Следует отметить, что сборка спецтехники осуществляется на Самаркандском автомобильном заводе под японским брендом «Isuzu», уровень их качества полностью соответствует европейским стандартам и рассчитан на долгие годы качественного обслуживания населения. В настоящее время в Кашкадарьинскую и Бухарскую области доставлена   специальная мусоровозная техника. Также осуществляется доставка в другие регионы