"Obodonlashtirish oyligi": Qoraqalpog‘iston Respublikasi 15 ming 723 tonna maishiy chiqindidan tozalandi
3159
Ayni damda O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 32 yilligi arafasida Respublika bo‘ylab “Obodonlashtirish oyligi” o‘tkazilmoqda.
Oylik doirasida boshqa hududlar qatori Qoraqalpog‘iston Respublikasida ham keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, hududlardan chiqindilarni olib chiqib ketish uchun jami 3 ming 255 ta maxsus texnika vositalari jalb etildi.
Oylik boshlangandan shu kunga qadar jami 15 ming 723 tonna maishiy chiqindi olib chiqilib, maxsus poligonlarga joylashtirildi. Shuningdek, 23 ta chiqindi yig‘ish shaxobchasi  taʼmirlandi.
Bundan tashqari, Qoraqalpogʻiston Respublikasi miqyosida 30 ta chiqindi yig‘ish shaxobchasi taʼmirlandi. Qolaversa, 911,2 gektar yer maydoni, 449 ta mahalla binosi, 429,7 km ariq va lotoklar, 190,5 km irrigatsiya va melioratsiya obyektlari, 131,5 km suv obyektlarining qirg‘oqlari tozalandi.
Shu bilan birga, 422,1 km avtomobil yo‘l bo‘ylari, 131 ta guzar, 339 ta qabriston, 37 ta ziyoratgoh, 124 ta ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish tashkilot va korxonalari, 466 ta tadbirkorlik subyektlari obodonlashtirildi.

«Месяц благоустройства»: Республику Каракалпакстан очистили от 15 тысяч 723 тонн бытовых отходов
В настоящее время, в преддверии 32-ой годовщины Независимости Республики Узбекистан, по всей стране проводится «Месяц благоустройства».
В рамках месяца в Республике Каракалпакстан, а также в других регионах проводятся масштабные работы. В частности, для вывоза мусора из Каракалпакстана было задействовано 3 255 спец траспорта.
Всего с начала месяца вывезено и размещено на специальных полигонах 15 723 тонны бытовых отходов. Также отремонтировано 23 канализационных колодца для сбора мусора.
Кроме того, по всей Республике Каракалпакстан отремонтировано 30 пунктов сбора мусора. Также очищено 911,2 га земли, 449 махалли, 429,7 км арыков и каналов, 190,5 км ирригационных и мелиоративных сооружений, 131,5 км водных объектов.
При этом благоустроено 422,1 км автомобильных дорог, 131 гузаров, 339 кладбищ, 37 святынь, 124 производственных и обслуживающих организаций и предприятий, 466 хозяйственных субъекта.