Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahri, Olmazor tumani "Chilg‘uton" MFYda daraxtlar qasddan quritilayotganligi haqida xabarlar tarqalgan edi.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Toshkent shahar Ekologiya boshqarmasi Olmazor tumani bo‘limi davlat inspektorlari tomonidan murojaat o‘rganildi.
O‘rganish natijasida "AIRPORT HOUSE BUILDERS" MCHJga tegishli bo‘lgan hududda jami 19 tup manzarali daraxtlarga qasddan quritish maqsadida zarar yetkazilganligi aniqlandi.
Toshkent Botanika bog'i xulosasiga ko‘ra, daraxtlar qurish holatiga kelib qolgan. Natijada Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 22-avgustdagi 464-sonli qarorining 4-ilovasiga asosan o‘simlik dunyosiga 1 milliard 97 million 184 ming so‘m zarar yetkazilganligi ma'lum bo‘ldi.
Tegishli hujjatlar holatga huquqiy baho berish va tegishli chora ko'rish maqsadida prokuratura organlariga yuborilgan.

Официальное сообщение! В Алмазарском районе Ташкента намеренно повредили деревья. Документы направлены в прокуратуру
3065
В социальных сетях появились сообщения о том, что в МСГ «Чилгутон» Алмазарского района намеренно высушили деревья.
Обращение было изучено государственными инспекторами Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Алмазарского районного отдела Ташкентского управления экологии.
В результате исследования установлено, что на прилегающей территории ООО Airport House Builders умышленно повредили 19 декоративных деревьев.
По заключению Ташкентского ботанического сада, деревья достигли сухого состояния. Нанесенный ущерб растительному миру, в соответствии с приложением 4 постановления Кабинета Министров №464 от 22 августа 2022 года, составил 1 млрд 97 млн 184 тыс. сумов.
По данному факту собранные документы направлены в прокуратуру для проведения правовой оценки ситуации и принятия соответствующих мер.