Rasmiy munosabat! Sergelidagi chiqindi bilan bog‘liq holatda qonunchilik talablari qo‘pol ravishda buzilgan
17:18
2901
Toshkent shahar, Sergeli tumani aholisi tomonidan “Daryo bo‘yi” MFY hududida muntazam ravishda chiqindilar joylashtirib kelinayotganligi haqida murojaat kelib tushdi.
Holatga oydinlik kiritish maqsadida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi Toshkent shahar boshqarmasi, Sergeli tuman bo‘limi inspektorlari tomonidan murojaat joyiga chiqib o‘rganildi.
O‘rganish natijasida Toshkent shahri, Sergeli tumani, “Daryo bo‘yi” MFY, hududida Sergeli tuman Obodonlashtirish boshqarmasi tomonidan noqonuniy ravishda hech qanday ruxsatnomalarsiz muntazam ravishda chiqindilar joylashtirib kelinganligi maʼlum bo‘ldi.
Аniqlanishicha, o‘tgan davr mobaynida tuman inspektorlari tomonidan Sergeli tuman hokimligiga va Sergeli tuman Obodonlashtirish boshqarmasiga 7 marotaba hududdagi to‘planib qolgan chiqindilarni bartaraf etish bo‘yicha ogohlantirish xatlari berilgan. 2 marotaba Sergeli tuman obodonlashtirish boshqarmasi rahbariga nisbatan maʼmuriy javobgarlik to‘gʼrisida bayonnoma rasmiylashtirilgan.
Hudud qayta o‘rganilganida, takroriy ravishda Sergeli tumani Obodonlashtirish boshqarmasi tomonidan noqonuniy ravishda hech qanday ruxsatnomalarsiz chiqindilar joylashtirilib, yoqib yuborilayotganligi aniqlandi.
Ta’kidlash joizki, yuqoridagi holat tufayli O‘zbekiston Respublikasi “Tabiatni muhofaza qilish to‘gʼrisida”gi Qonunining 22, 41, 47-moddalari, O‘zbekiston Respublikasi “Chiqindilar to‘gʼrisida”gi Qonunining 15, 17, 22-moddalari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 28-yanvardagi “Qurilish chiqindilari bilan bogʼliq ishlarni amalga oshirish tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘gʼrisida”gi 40-son qarori, “Qurilish chiqindilari bilan bogʼliq ishlarni amalga oshirish tartibi to‘gʼrisida”gi nizomning bir nechta bandlari qo‘pol ravishda buzilgan.

Официальное сообщение! В случае скопления отходов в Сергелийском районе грубо нарушены требования законодательства
17:18
2899
Поступило сообщение от жителей Сергелийского района города Ташкента о скоплении отходов на территории МСГ «Дарье буйи».
С целью изучения ситуации инспекторы Сергелийского районного отдела Управления города Ташкента Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата выехали на место обращения и провели проверку.
В результате исследования установлено, что Управление благоустройства Сергелийского района регулярно и без каких-либо разрешений незаконно сбрасывало отходы на территории МСГ «Дарьё буйи» Сергелийского района города Ташкента.
Выяснилось, что за прошедший период районные инспекторы 7 раз направляли предупреждающие письма в адрес Хокимията и Управления благоустройства Сергелийского района с целью ликвидации накопившихся на территории отходов. Также 2 раза составлялся протокол об административной ответственности в отношении начальника Управления благоустройства Сергелийского района.
При повторном обследовании территории неоднократно выявлялось, что управление благоустройства Сергелийского района незаконно размещает и сжигает отходы без каких-либо разрешений.
Следует отметить, что данный факт грубо нарушает статьи 22, 41, 47 Закона Республики Узбекистан «Об охране природы», статьи 15, 17, 22 Закона Республики Узбекистан «Об отходах», Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 января 2021 года № 40 «О мерах по дальнейшему совершенствованию порядка проведения работ со строительными отходами».
На данный момент соответствующие документы направлены в прокуратуру для проведения правовой оценки ситуации.