10-sentabr kuni Ekologiya vazirligi va "Pokiza insonlar" ko‘ngillilar jamoasi hamkorligida "Toza shahrim" aksiyasi o‘tkazildi. Aksiya davomida 100 kgga yaqin maishiy chiqindi yig‘ildi.
"Hududni tozalash jarayonida yon-atrofda juda ko‘p chiqindi qutilari o‘rnatilganligiga guvoh bo‘ldik, ammo chiqindilarni duch kelgan joyga tashlab ketishgan, — dedi Ekologiya vazirligi bosh mutaxassisi Nizomjon Islomov. — Bu shuni anglatadiki, aholi o‘rtasida ekologik madaniyatni yanada oshirish lozim. "Obodonlashtirish oyligi"dan ko‘zlangan asosiy maqsadlarimizdan biri ham shu".
"Toshkentda chiqindilar nisbatan yig‘ilib qolgan va boshqa ekologik muammolar mavjud bo‘lgan hududlarni tanlab olganmiz, — dedi "Pokiza insonlar" ko‘ngillilar jamoasi koordinatori, bloger Aqida Hanum. — Oylik doirasida mana shu hududlarni chiqindilardan, daraxtlarni esa turli yoritkichlar, reklama bannerlaridan tozalaymiz. Maqsadimiz jamoatchilik e'tiborini dolzarb ekologik muammolarga qaratish, ekologik madaniyat va mas'uliyatni yanada oshirish".
Ma'lumot uchun, "Pokiza insonlar" ko‘ngillilar jamoasi 2019-yilda obodonlashtirish xodimlarini qo‘llab-quvvatlash, aholining ekologiya bo‘lgan munosabatini o‘zgartirish maqsadida tashkil etilgan. Jamoa koordinatori Aqida Hanumning ta'kidlashicha, "pokiza insonlar" deganda atrof-muhit tozaligiga hissa qo‘shayotganlar, obodonlashtirish xodimlari nazarda tutilgan.
Ta'kidlash joizki, Ekologiya vazirligi tashkil topganidan beri boshqa ekologik huquqbuzarliklar bilan bir qatorda belgilanmagan joylarga chiqindi tashlash holatlarini bartaraf etishga ham jiddiy e'tibor qaratilmoqda. Xususan, Toshkent shahri va viloyati hududida 200 ga yaqin onlayn kuzatuv kameralari o‘rnatilmoqda. (https://t.me/ecogovuz/43619) Respublika miqyosida esa 1000 dan ortiq shunday kameralar o‘rnatilishi rejalashtirilgan. Bu kameralar 380 daraja kuzatish va yon-atrofdagi barcha turdagi ekologik huquqbuzarliklarni o‘z vaqtida aniqlab, chora ko‘rish imkonini beradi.
Bundan tashqari, tabiatni chiqindilardan tozalash va salomatlikka qaratilgan "UzPlogging" tadbiri doimiy tarzda o‘tkazilmoqda.
Shu bilan birga, barcha hududlarda zamonaviy chiqindi tashish mashinalari tarqatilmoqda. Aholining shikoyatlarini inobatga olgan holda turar joylardan chiqindi olib ketishning "musiqali usuli" yo‘lga qo‘yildi.
Qolaversa, respublika bo‘yicha belgilanmagan joylarga chiqindi tashlash holatlariga qarshi doimiy reyd tadbirlari ham bo‘lib o‘tmoqda. Huquqbuzarlar aniqlanib, qonun doirasida javobgarlikka tortilmoqda. Chiqindilar, xususan, plastik chiqindilarning uzoq muddat chirimasligi, atrof-muhitga katta zarar yetkazishi doimiy tarzda ta'kidlanmoqda.

В Ташкенте стартовали мероприятия, приуроченные ко Всемирному дню чистоты
16 сентября 2023 года в рамках Всемирного дня чистоты по всей республике стартуют мероприятия по очистке территории.
10 сентября Министерством экологии совместно с волонтерской группой «Покиза инсонлар» («Чистые люди») была организована акция «Тоза шаҳрим» («Мой чистый город»), в ходе которой было собрано 100 кг бытовых отходов.
«Во время уборки территории мы стали свидетелями того, что несмотря на то, что на территории установлено достаточно урн, мусор все же сбрасывают в неположенном месте», – рассказал главный специалист подразделения Министерства экологии Низомжон Исламов. «Это означает, что необходимо дальнейшее повышение экологической культуры среди населения. Также это одна из главных целей в рамках Месяца благоустройства», – добавил специалист.
«В Ташкенте мы выбрали районы с относительно большим скоплением отходов и другими экологическими проблемами», – рассказала блогер Акида Ханум, координатор волонтерской группы «Чистые люди». «В рамках Месяца благоустройства мы очищаем эти территории от мусора, а деревья от различного освещения и рекламных баннеров. Наша цель–привлечь внимание общественности к насущным экологическим проблемам и еще больше повысить экологическую культуру и ответственность», – добавила она.
Напомним, волонтерская группа «Чистые люди» создана в 2019 году в целях поддержки работников благоустройства и повышения экологической культуры населения. Координатор группы Акида Ханум сообщила, что под «чистыми людьми» подразумеваются те, кто способствует чистоте окружающей среды и работники благоустройства.
Следует отметить, что с момента создания Министерства экологии, наряду с другими экологическими правонарушениями, серьезное внимание уделяется  устранению случаев сброса отходов в неположенных местах. В частности, в городе Ташкент и Ташкентской области устанавливается 200 камер онлайн-наблюдения. По всей стране планируется установить более 1000 таких камер. Они позволяют вести обзор на 380 градусов и своевременно выявлять экологические нарушения.
Кроме того, на постоянной основе проводится экозабег UzPlogging, направленный на повышение здоровья местного населения и очищение окружающей среды от мусора и здоровья.
Также во все регионы доставляются современные транспортные средства для перевозки мусора. Также учитывая жалобы жителей, был запущен «музыкальный метод» вывоза мусора из жилых массивов.
Стоит отметить, по всей стране регулярно проводятся рейды против сброса мусора в неположенных местах. Нарушители выявляются и привлекаются к ответственности в рамках законодательства. Особо отмечается , что мусор, в частности пластиковый, не разлагается долгое время и наносит большой вред окружающей среде.