O‘zbekistonda qo‘riqlanadigan hududlarga plastik mahsulotlarni olib kirish, sotish va ishlab chiqarish taqiqlanadi
17:12
2633
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan tabiatni muhofaza qilish, sogʼlomlashtirish, rekreatsiya maqsadlariga moʼljallangan hududlarga, moddiy madaniy meros obyektlari joylashgan hududlarga bir martalik plastik mahsulotlarni (tabiiy organik polimer maxsulotlar mustasno) olib kirish, sotish va ishlab chiqarish taqiqlash to‘g‘risidagi hujjat loyihasi ko‘rib chiqish uchun kiritildi.
"Oʼzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʼzgartish va qoʼshimchalar kiritish toʼgʼrisida"gi qonunda mazkur taqiq belgilab qo‘yilgan.
(https://regulation.gov.uz/oz/d/85967)Qonunga ko‘ra, bunday huquqbuzarlik fuqarolarga BHMning 2 baravaridan 5 baravarigacha (660 ming so‘mdan 1 million 650 ming so‘mgacha), mansabdor shaxslarga esa 5 baravaridan 10 baravarigacha (1 million 650 ming so‘mdan 3 million 300 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab boʼladi.
Xuddi shunday huquqbuzarlik ancha miqdordagi qiymatda sodir etilsa, fuqarolarga BHMning 10 baravaridan 15 baravarigacha (3 million 300 ming so‘mdan 4 million 950 ming so‘mgacha), mansabdor shaxslarga esa 15 baravaridan 20 baravarigacha (4 million 950 ming so‘mdan 6 million 600 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solinadi.
Huquqbuzarlikni koʼp miqdordagi qiymatda sodir etgan fuqarolar BHMning 20 baravaridan 25 baravarigacha (6 million 600 ming so‘mdan 8 million 250 ming so‘mgacha), mansabdor shaxslar esa 25 baravaridan 30 baravarigacha (8 million 250 ming so‘mdan 9 million 900 ming so‘mgacha) miqdorda jarimaga tortiladi.

В Узбекистане запретят ввоз, реализацию и производство пластика на заповедной территории
Министерство экологии, охраны окружающей среды внесло на рассмотрение проект документа о запрете на ввоз, реализацию и производство одноразовых изделий из пластмассы (кроме изделий из натуральных органических полимеров) на территориях, предназначенных для охраны природы, оздоровления и отдыха, а также в зонах, где расположены объекты материального культурного наследия.
Это предусмотрено (https://regulation.gov.uz/oz/d/85967) законом «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные документы Республики Узбекистан».
Согласно закону, за такое нарушение на граждан может быть наложено от 2-х до 5-ти БРВ (от 660 тысяч сумов до 1 млн 650 тысяч сумов), а на должностных лиц – от 5-ти до 10-ти БРВ (от 1 млн 650 тыс до 3 млн 300 тыс сумов).
При повторном нарушении граждан оштрафуют на 10-15 БРВ (от 3 млн 300 тыс до 4 млн 950 тыс сумов), а должностные лица от 15-ти до 20 БРВ (от 4 млн. 950 тыс. до 6 млн. 600 тыс. сумов).
Граждане, совершившие правонарушение в крупном размере, будут оштрафованы на 20-25 БРВ (от 6 млн 600 тыс до 8 млн 250 тыс сумов), а должностные лица – от 25 до 30 БРВ (от 8 млн 250 тыс до 9 млн 900 тыс сумов).
Планируется, что закон вступит в силу 1 июля 2026 года. Целью является снижение вредного воздействия отходов на окружающую среду, землю, воду и воздух, а также поддержание чистоты окружающей среды.