"Dunyoni yanada yaxshilaymiz": Markaziy Osiyo yoshlar ekologik oromgohida yosh ekofaollar bir maqsad yo‘lida birlashdi
11:41
4203
Samarqandda BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konferensiyasi — COP-28ga bag‘ishlangan Markaziy Osiyo yoshlar ekologik oromgohining tantanali yopilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosimda "Zamin" fondi Vasiylik kengashi raisi Ziroat Mirziyoyeva, UNICEF ijrochi direktori o‘rinbosari Ted Chaiban, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, Maktabgacha va maktab ta'limi vaziri Hilola Umarova, Yoshlar ishlari agentligi direktori o‘rinbosari Dilnozaxon Kattaxonova, BMT tuzilmalari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Ma'lumot uchun, Markaziy Osiyo yoshlar ekologik oromgohi 1–5-oktabr kunlari Samarqand shahrida Barqaror rivojlanish madaniyatini ilgari surish hamda bolalar va yoshlarni iqlim kun tartibiga jalb qilish bo‘yicha Markaziy Osiyo strategiyasini ishlab chiqish maqsadida tashkil etildi. Oromgohda 5 ta mamlakatdan kelgan 60 nafar ekofaol, olimlar va xorijiy tashkilotlar vakillari  Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanish madaniyatini rivojlantirish strategiyasini muhokama qilishdi.  Shuningdek, eko-oromgoh doirasida "Eco-Zakovat" intellektual o‘yini o‘tkazildi.
Ta'kidlash joizki, eko-oromgohda yosh ekofaollar dunyoni yanada yaxshiroq qilish, ekologiyani asrash yo‘lida birlashishdi. Xususan, Ekologiya vazirligi huzurida Yoshlar qoʻmitasini tashkil etish, ishlab chiqilgan qoidalar va atrof-muhit dasturlari bo'yicha ovoz berish hamda fikr bildirish imkoniyatini yaratish, ishga joylashish va universitetga kirish vaqtida volontyorlik faoliyatini hisobga olish, yo‘qolgan o‘simliklarning o‘rnini qoplash, aholi, ayniqsa, yoshlarning ekologik madaniyatini yuksaltirish uchun sun’iy o‘rmonlar barpo etish, ekostartaplarni moliyalashtirish orqali zararli chiqindilarni kamaytirish, elektromobillar ishlab chiqarishni ko‘paytirish va yoqilg‘ida harakatlanuvchi transport vositalarining katalizatorlarini yaxshilash kabi muhim takliflarni ilgari surishdi.
Eko-oromgoh yakunida “Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti hududida daraxt ko‘chatlari o‘tqazilib, esdalik nishoniga imzo chekildi.
Markaziy Osiyo yoshlar ekologik oromgohidan asosiy maqsad yoshlarning iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashishdagi rolini e’tirof etish, yosh eko-faollarga ekologik taklif va tashabbuslarni ilgari surish uchun platforma taqdim etish hamda Markaziy Osiyoda yoshlar ekologik harakatini integratsiya qilishdan iborat.

«Сделаем мир лучше»: Юные экоактивисты ЦА эко-лагеря объединились ради единой цели
В Самарканде прошла торжественная церемония закрытия Центральноазиатского молодежного экологического лагеря, приуроченного к Конференции ООН по изменению климата – COP-28.
В церемонии приняли участие председатель Попечительского совета Международного общественного фонда Zamin Зироат Мирзиёева, исполнительный директор ЮНИСЕФ Тед Чайбан, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов, министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова, заместитель директора Агентства по делам молодежи Дильнозахан Каттахонова, представители международных, государственных и общественных организаций.
Для информации, с 1 по 5 октября в Самарканде был организован Центральноазиатский молодёжный экологический лагерь, направленный на разработку Центральноазиатской стратегии по продвижению культуры устойчивого развития и вовлечению детей и молодёжи в климатическую повестку. В мероприятии приняли участие 60 экоактивистов, ученых и представителей зарубежных организаций из 5 стран, которые обсудили стратегию развития культуры устойчивого развития Центральной Азии.  Также в рамках эко-лагеря прошла интеллектуальная игра «Эко-заковат».
Стоит отметить, в ходе мероприятия юные экоактивисты выдвинули ряд инициатив для достижения единой цели – сохранить экологию и сделать мир лучше. Среди предложений: создание Молодежного комитета при Министерстве экологии, предоставление возможности голосовать и комментировать разрабатываемые нормативные акты и эко программы, учет волонтерской активности при трудоустройстве и поступлении в ВУЗ, компенсация утраченной растительности, создание искусственных лесов, повышение экологической культуры населения, особенно у молодежи, сокращение вредных выбросов за счет финансирования экостартапов, увеличение производства электромобилей и улучшение катализаторов для транспортных средств, работающих на топливе.
В завершение работы эко-лагеря на территории Международного университета туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» были посажены саженцы деревьев и состоялось памятное подписание таблички.
Основной целью ЦА эко-лагеря является признание роли молодежи в действиях по борьбе с изменением климата, предоставление молодым экоактивистам платформы для выдвижения предложений и эко-инициатив, а также интеграция молодёжного экологического движения в Центральной Азии.