CRIC-21: BMT Konvensiyasini amalga oshirish boʻyicha qoʻmita 21-sessiyasini oʻtkazish toʻgʻrisida bitim imzolandi
4552
Samarqandda BMTning Choʻllanish va qurgʻoqchilikka qarshi kurashish konvensiyasi ijrochi kotibi Ibraxim Tiav hamda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Choʻllanishga qarshi kurashish Konvensiyasining bajarilishini koʻrib chiqish qoʻmitasi 21-sessiyasini (CRIC-21)ni oʻtkazish boʻyicha bitim imzolashdi.
Maʼlumot uchun, xalqaro darajadagi tadbir 13–17-noyabr kunlari oʻtkaziladi. Tadbir davomida yerni barqaror boshqarish, qurgʻoqchilikka chidamlilikni oshirish, barqaror qishloq xoʻjaligida ayollar yetakchiligini qoʻllab-quvvatlash va yerning degradatsiyasi hamda iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq majburiy migratsiyaga qarshi kurashishga doir strategik maqsadlarni amalga oshirish jarayonlari koʻrib chiqiladi. Shuningdek, Konvensiyani imzolagan 196 mamlakat va Yevropa Ittifoqi, fuqarolik jamiyati, ilmiy doiralar, donorlar va xalqaro tashkilotlar vakillari choʻllanish, qurgʻoqchilik, chang boʻronlari, yerlardan barqaror foydalanish, yerlarni tiklash masalalarini muhokama qilishadi.
Bitim imzolash marosimida nutq soʻzlagan Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov choʻllanish, yerlarning degradatsiyasi, oʻrmon yongʻinlari va boshqa ekologik muammolarga e'tibor qaratdi.
“Ekologik kun tartibi Yangi Oʻzbekiston davlat siyosatining asosiy ustuvor yoʻnalishlaridan biridir. Mamlakatda investitsiyalarning yarmidan koʻpi choʻllanishga duchor boʻlgan hududlarga yoʻnaltirilgan. Xususan, Orol dengizining qurigan tubida chang va tuz boʻronlarining oldini olish maqsadida 2 million gektardan ortiq maydonga ommaviy oʻrmonzorlar ekildi, — dedi dedi Aziz Abduhakimov. — Qolaversa, Toshkent shahrida Markaziy Osiyo atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishini oʻrganish universiteti – “Green University” tashkil qilindi. Bundan maqsad ekologik muammolarga tezkor va samarali yechim topish uchun malakali kadrlar sinfini shakllantirishdir”.
Vazir, shu bilan birga, CRIC21 tadbiri ekologiya sohasidagi oʻzaro hamkorlikni yanada mustahkamlashini alohida taʼkidladi.
“Biz har yili 100 million gektar yerlarni yaylov, oziq-ovqat ishlab chiqarish, chorva ozuqasi va tabiatdan oladigan boshqa ehtiyojlar uchun yoʻqotamiz. Tabiat endi bu muvozanatni saqlay olmaydi. Ushbu konferensiya sogʻlom iqtisodiyot, sogʻlom odamlar va ayni paytda sogʻlom ekotizimlar oʻrtasida muvozanatni saqlash uchun kelgusi 20-30 yil davomida nimalar qilish kerakligini aniqlab olishga imkoniyat beradi. Ekologik muammolarning yechimini topishda, Oʻzbekiston muhim rol oʻynaydi", — dedi Ibrohim Tiav.
Maʼlumot uchun, 2022-yil 9-20-may kunlari Kot-dʼIvuar Respublikasida BMTning Choʻllanishga qarshi kurashish Konvensiyasining navbatdagi 15-Tomonlar Konferensiyasining (SOR-15) yigʻilishida 2023-yilda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Choʻllanishga qarshi kurashish Konvensiyasining bajarilishini koʻrib chiqish qoʻmitasi 21-sessiyasi (CRIC-21) Oʻzbekistonda oʻtkazilishi boʻyicha qaror qabul qilingan edi. Tadbirning Oʻzbekistonda oʻtkazilishi mamlakatimizning xalqaro miqyosdagi obroʻsini mustahkamlaydi, salohiyatli donor tashkilotlarning faollashuviga va sohaga yangi loyihalar kirib kelishining jadallashuviga xizmat qiladi.

CRIC-21: Подписано соглашение о проведении 21-й сессии Комитета по реализации Конвенции ООН
В Самарканде подписано соглашение между исполнительным секретарем Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием и засухой Ибрагимом Тиавом и министром экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азизом Абдухакимовым о проведении 21-й сессии Комитета по рассмотрению реализации Конвенции по борьбе с опустыниванием и засухой (CRIC-21).
Для информации, международное мероприятие пройдет 13-17 ноября. В ходе Конференции будут обсуждаться процессы реализации стратегических целей устойчивого управления земельными ресурсами, повышения устойчивости к засухе, поддержки женского лидерства в устойчивом сельском хозяйстве, а также борьбы с деградацией земель и вынужденной миграцией, связанной с изменением климата. Также представители 196 стран-участников Конвенции, гражданского общества, научных кругов, доноров и международных организаций обсудят вопросы опустынивания, засухи, пыльных бурь, устойчивого землепользования и восстановления земель.
Министр экологии Азиз Абдухакимов, выступивший на церемонии подписания соглашения, обратил внимание на опустынивание, деградацию земель, лесные пожары и другие экологические проблемы.
«Экологическая повестка дня является одним из главных приоритетов государственной политики Нового Узбекистана. Более половины инвестиций страны направлено в районы, подверженные опустыниванию. В частности, в целях предотвращения пыльно-солевых бурь на площади более 2 млн га на высохшем дне Аральского моря были высажены лесные массивы», – рассказал Азиз Абдухакимов. – «Кроме того, в Ташкенте создан Центральноазиатский университет изучения охраны окружающей среды и изменения климата – Green University, целью которого является формирование квалифицированных кадров для быстрого и эффективного решения экологических проблем», – добавил министр.
При этом министр подчеркнул, что мероприятие CRIC-21 будет способствовать дальнейшему укреплению взаимного сотрудничества в сфере экологии.
«Каждый год мы теряем 100 миллионов гектаров земли для выпаса скота, производства продуктов питания, кормов для животных и других естественных нужд. Природа больше не может поддерживать этот баланс. Эта конференция даст возможность определить, что необходимо сделать в ближайшие 20-30 лет для здоровья экономики, здоровья людей и, в то же время, здоровья экосистемы. Узбекистан играет важную роль в поиске решения экологических проблем», – сказал Ибрагим Тиав.
Для информации, 9-20 мая 2022 года в Республике Кот-д'Ивуар в рамках очередного заседания 15-й Конференции Сторон Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (SOR-15), было решено провести 21-й сессию Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (CRIC-21) в 2023 году в Узбекистане.