Qizil kitobga kiritilgan olako‘zan va qirg'iy burguti ochiq tabiatga qo‘yib yuborildi
Murojaat o'rganilganida fuqaroning uyiga O‘zbekiston "Qizil kitobi"ga kiritilgan olako‘zan kelib qolganligi, uning  holati qoniqarli ekanligi ma'lum bo'ldi. Olako'zan Nurota tumanining dasht hududiga olib borilib, ochiq  tabiatga qo‘yib yuborildi.
Ma'lumot uchun, olako'zan qishloq xoʻjaligi maqsadida yerlarning jadal oʻzlashtirilishi bilan bogʻliq ravishda keskin kamayib ketgan. Mirzachoʻl, Qarshi choʻlining katta qismi va Turkiston togʻining yonbagʻirlarida ushbu tur jonivorlar yoʻqolib ketgan. Mamlakatimizdagi taxminiy soni – 5 mingta atrofida.
Bundan tashqari, Navoiy shahrida yana bir fuqaro A.Xning uyiga nomaʼlum hayvon kirib qolganligi to‘g‘risida murojaat qildi.
O‘rganish natijasida xonadonga O'zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan qirg‘iy burgut kelib qolganligi aniqlandi. U cho‘l hududiga olib borilib, ochiq tabiatga qo‘yib yuborildi.
Ma'lumot uchun, qirg'iy burgut butunlay yoʻq boʻlib ketish arafasida turgan uchib oʻtuvchi nominal kenja tur hisoblanib, TMXI Qizil roʻyxatiga kiritilgan. Qizilqumdagi qoldiq togʻlarda topilgan sanoqli uyalari maʼlum. Kattaqoʻrgʻon va Sherobod atroflarida ham boʻlgani taxmin qilinadi. XX asr boshidan 60-yillarigacha 20 ga yaqin koʻchmanchi zoti qayd etilgan. Hozirda uyalamay qoʻygan. 1980–1990-yillarda janubi-gʻarbiy Qizilqumda koʻchib yuruvchi 4 donasi hisobga olingan (Buxoro ixtisoslashgan “Jayron” pitomnigi, Qarnabchoʻl). Dunyodagi populyatsiyasi qisqarib bormoqda.

В дикую природу выпущены краснокнижные перевязка и ястребиный орёл
К государственным инспекторам Нуратинского районного отдела Управления экологии Навоийской области обратился житель махалли «Дексибаланд» Е.Ж. с заявлением о том, что в его дом пробралось неизвестное животное.
При изучении обращения выяснилось, что в дом гражданина пробралась перевязка, занесенная в Красную книгу Узбекистана, состояние которой оценено как удовлетворительное. Перевязку вывезли в степной район Нуратинского района и выпустили в дикую природу.
Для информации, количество перевязок в стране резко сократилось в связи с интенсивным освоением земель в сельскохозяйственных целях. Ранее этот вид проживал в Голодной и Каршинской степях, склонах Туркестанского хребта. В настоящее время количество перевязок в нашей стране составляет – 5 тысяч.
Кроме того, в дом еще одного гражданина А.В. в городе Навои залетела неизвестная хищная птица.
В ходе исследования выяснилось, что птицей оказался краснокнижный ястребиный орёл. Хищника вывезли в пустынную местность и выпустили в дикую природу.
Для информации, ястребиный (длинохвостый) орел является перелетным номинативным подвидом, находится на грани полного исчезновения и занесен в Красную книгу Узбекистана и Красный список МСОП.
Кочует, а в прошлом и гнездился в Кызылкуме. Может кочевать также в окрестностях Каттакургана и Шерабада. С начала XX века до 60-х годов зафиксировано не более 20 мигрирующих особей. В настоящее время на гнездовании исчез. В 1980–1990 гг. в Юго–Западном Кызылкуме зафиксировано 4 единично кочующих особи (Экоцентр «Джейран», степь Карнабчуль). Мировая популяция сокращается.