O‘rtachirchiqda noqonuniy baliq ovlagan fuqaro jarimaga tortildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi davlat inspektorlari tomonidan Toshkent viloyatining O‘rtachirchiq tumanida joylashgan Tuyabo‘g‘iz suv omborida brokonyerlikka karshi kurash bo'yicha navbatdagi monitoring va nazorat tadbirlari tadbirlari o'tkazildi.
“Golden Fish Grup” MCHJ qo‘riqlash xizmati xodimlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tadbir davomida Tuyabo‘g‘iz suv omborida baliq ovlovchilarga davlat ispektorlari tomonidan noqonuniy usullar va taqiqlangan qurollar bilan ov qilmaslik yuzasidan targ‘ibot-tashviqot ishlari olib borildi.
Reyd natijasida noqonuniy ov qilgan bir nafar huquqbuzarga MJtKning 90-moddasi 1-qismi bilan bazaviy hisoblash miqdorining 10 barobari — 3 million 300 ming so'm miqdorida jarima belgilandi.
Shuningdek, suv omboriga no’malum shaxslar tomonidan qo‘yilgan 1000 metr leskali to‘rlar davlat inspektorlari tomonidan yig‘ib olinib, to‘rga ilingan baliqlar suvga qo‘yib yuborildi.

В Уртачирчикском районе за незаконную ловлю рыбы оштрафован гражданин
На территории Туябугузского водохранилища в Уртачирчикском районе Ташкентской области государственными инспекторами Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата проведены очередные контрольно-мониторинговые мероприятия по борьбе с браконьерством.
В ходе мероприятия, проведенного совместно с службой безопасности, государственные инспекторы провели профилактические мероприятия для рыбаков по разъяснению незаконной рыбалки с использованием запрещенных средств на территории ООО Golden Fish Grup.
По итогам рейда на одного правонарушителя за незаконную ловлю рыбы наложен штраф, предусмотренный ч.1 ст.90 АК в размере 10 БРВ – 3 млн 300 тыс сумов.
Также госинспекторы собрали 1000 метров рыболовных сетей, заложенных в водоем неизвестными лицами. Пойманную в сети рыбу выпустили в воду.