20–23-oktabr kunlari Xitoy Xalq Respublikasining Chansha shahrida “Osiyo-Tinch okeani mintaqasida yashil va kam uglerodli rivojlanish” forumi bo‘lib o‘tdi. Forumda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza  qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi xodimlari ham ishtirok etdi.
Tadbir davomida Osiyo va Tinch okeani mintaqasida yashil rivojlanish, Parij bitimi doirasida 2030-yilgacha issiqxona gazlari tashlamalarini qisqartirish uchun ilmiy izlanishlar, yangi texnologiyalarni joriy etish mavzularidagi panel sessiyalar bo‘lib o‘tdi.
Bundan tashqari, panel sessiyalarda ishlab chiqarish tarmoqlarini transformatsiyalash, iqlim o‘zgarishiga moslashish, bioxilma-xillikni muhofaza qilish, chiqindilarni boshqarish mavzulari ham muhokama qilindi.
Shuningdek, forum doirasida yashil texnologiyalar koʻrgazmasi ham tashkil etildi.
Qolaversa, tadbir ishtirokchilari yashil transformatsiya va iqlim oʻzgarishi sohasida faoliyat yuritayotgan olimlarning ma'ruzalarini tinglashdi.  Shu bilan birga, forum qatnashchilari yashil texnologiyalarni joriy qilayotgan korxonalarga tashrif buyurishdi.

С 20 по 23 октября в городском округе Китайской Народной Республики – Чанше состоялся форум на тему «Зелёное и низкоуглеродное развитие в Азиатско-Тихоокеанском регионе». В мероприятие также приняли участие сотрудники Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан.
В ходе мероприятия прошли панельные сессии по темам «зелёного» развития в Азиатско-Тихоокеанском регионе, внедрения новых технологий, научных исследований по сокращению выбросов парниковых газов к 2030 году в рамках Парижского соглашения.
Кроме того, на панельных сессиях были обсуждены темы трансформации производственных сетей, адаптации к изменению климата, защиты биоразнообразия и управления сферы отходов.
В рамках форума также была организована выставка зелёных технологий.
Кроме того, участниками мероприятия были заслушаны лекции экспертов,осуществляющих деятельность в области зеленой трансформации и изменения климата. Одновременно участники форума посетили предприятия, внедряющие зеленые технологии.