Germaniya bilan chiqindilarni qayta ishlash borasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida Germaniya iqtisodiyoti Sharqiy qo‘mitasi delegatsiya vakillari ishtirokida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda yurtimizda amalga oshirilayotgan ishlar, xususan, Davlatimiz rahbari tomonidan qabul qilingan “"Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qonunga muvofiq qattiq maishiy chiqindilarni qayta ishlash sohasida "zero waste“ (nol chiqindi) tamoyili joriy etilishi hamda barcha chiqindi poligonlarida chiqindilarni to‘liq qayta ishlashga bosqichma-bosqich o‘tish yo‘lida olib borilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida maʼlumot berildi.
Shuningdek, chiqindilarni boshqarish, qayta ishlash va utilizatsiya qilish masalalari muhokama qilindi.
Yakunda chiqindi sohasiga doir loyihalarni tuzish hamda amalga oshirishda o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.

С Германией обсуждены вопросы сотрудничества по переработке отходов
В здании Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата организована встреча с участием представителей делегации Восточного комитета германской экономики.
На совещании была рассмотрена работа, проводимая в Узбекистане, в частности, принцип «обнуления отходов» в сфере переработки ТБО в соответствии с решением  «О мерах по эффективной организации деятельности Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата» принятым Президентом Узбекистана. Главе комитета была представлена   информация о предпринимаемых шагах по постепенному переходу на полную переработку отходов на всех полигонах.
Были обсуждены также вопросы управления, переработки и утилизации отходов.
По итогу достигнута договоренность о налаживании взаимного сотрудничества в создании и реализации проектов в сфере управления отходами.