Chang va qum bo‘ronlarining 25 foizi inson faoliyati tufayli yuzaga keladi: Samarqandda kuchayib borayotgan qum bo‘ronlari muammosi muhokama qilindi
16:38
4057
15-noyabr kuni BMTning Choʻllanishga qarshi kurash toʻgʻrisidagi konvensiyasi (CRIC-21 UNCCD) ijrosini koʻrib chiqish qoʻmitasining 21-sessiyasi doirasida “Silk Road Samarkand” kongress zalida yalpi majlis boʻlib oʻtdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, Sent-Luis Qishloq xoʻjaligi, baliqchilik, oziq-ovqat xavfsizligi va qishloq taraqqiyoti vaziri Alfred Prosper, UNCCD COP15 raisi Alen-Rishar Donvai, Saudiya Arabistoni Qirolligi atrof-muhitni muhofaza qilish vaziri oʻrinbosari, UNCCD COP 16 yangi raisi Usama Ibrohim Faqih, UNCCD ijrochi kotibi Ibrohim Tiau, IHT Bosh kotibi oʻrinbosari Huseyn Avni Bijakli va xorijiy delegatlar vakillari ishtirok etdi.
“Oʻzbekiston uchun kuchayib borayotgan qum va chang boʻronlari muammosi har qachongidan ham dolzarbdir. Chunki mamlakat hududining katta qismi dasht va cho'llardan iborat. Ushbu muammolarni hal qilish uchun barcha darajalarda kompleks chora-tadbirlar ko'rish kerak. Bu masalani O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev shaxsan nazorat qilib bormoqda, — dedi Aziz Abduhakimov o‘z nutqida. — Markaziy Osiyo mamlakatlari atrof-muhitni muhofaza qilish vazirlari bilan biz samarali platforma yaratdik. Messenjerda dolzarb masalalarni muhokama qilamiz, fikr almashamiz. Bugun men ushbu platformani kengaytirish va qo‘shni hududlardagi siyosatchilarning keng doirasini birlashtirishni taklif qilaman”.
Oliy darajadagi tadbir doirasida turli mamlakatlar vazirlari va atrof-muhit sohasidagi yetakchilarning uchrashuvi hamda hukumatlar, BMT agentliklari va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirokida interaktiv muloqot bo‘lib o‘tdi. Ishtirokchilar qisqa muhokama va ma’ruzachilarga savollar berish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
“Qum va changdan iborat qora bulutlarning yopirilib kelishi, yo‘lidagi hamma narsani yutib yuborayotgani va kunning tunga aylanishi tabiatdagi eng hayratlanarli manzaralardan biridir. Bu Shimoliy va Markaziy Osiyodan Afrikaning janubi-g‘arbiy qismigacha bo‘lgan hamma joyda tartibsizlikni keltirib chiqarayotgan xavfli hodisadir, — dedi BMTning cho‘llanishga qarshi kurash bo‘yicha konvensiyasi ijrochi kotibi Ibrohim Tiau. — Qum va chang bo‘ronlari barqaror rivojlanishga erishish uchun katta muammo tug‘dirmoqda. Biroq, bu xavfni yanada og‘irlashtirish ham, bartaraf etish ham insonlarning qo‘lida”.
O‘z navbatida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Gidrometeorologiya ilmiy-tadqiqot instituti xodimi Bahriddin Nishonov havo ifloslanishini monitoring qilishning zamonaviy tizimlari muhim ekanligini ta’kidladi.
“Tadqiqotlarga koʻra, Markaziy Osiyo va Xitoy atmosferaga chang chiqarish boʻyicha dunyo miqyosida (Sahroyi Kabir choʻlidan keyin) ikkinchi oʻrinda turadi – bu umumiy miqdorning taxminan 20 foiziga teng. O‘zbekistonda shahar va aholi punktlarining atmosfera havosidagi chang va mayda dispers zarrachalarning (PM1, PM2,5, PM10) ko‘rish diapazoni va konsentratsiyasini real vaqt rejimida kuzatish imkonini beruvchi avtomatik meteorologik stansiyalar va havoning ifloslanishini avtomatik nazorat qiluvchi stansiyalar o‘rnatilgan. Chang va qum bo‘ronlarini kuzatish va prognoz qilish imkoniyatlarini kuchaytirish ushbu hodisalarning salbiy oqibatlarini kamaytirishga yordam beradi", — dedi u.
Ta'kidlash joizki, BMTning Cho‘llanishga qarshi kurash to‘g‘risidagi konvensiyasiga (UNCCD) ko‘ra, qum va chang bo‘ronlari yetarlicha e’tibor berilmagan muammo bo‘lib, hozirda dunyoning ba’zi joylarida “sezilarli darajada” keng tarqalgan.
Har yili atmosferaga Gizadagi 350 ta piramida og'irligiga teng bo'lgan ikki milliard tonna qum va chang tarqaladi. UNCCD ekspertlarining fikricha, bu hodisaning 25 foizdan ortig'i inson faoliyati bilan bog'liq. Zarar Shimoliy va Markaziy Osiyodan Sahroi Kabir, janubiy Afrikagacha bo'lgan mamlakatlarda sodir bo'ladi, ularning inson salomatligiga ta'siri hali ham yetarlicha baholanmagan.
UNCCD, FAO va hamkorlarning qum va chang bo'ronlari hamda ularning omillari haqidagi to'plamida changli qum bo‘ronlari ma'lumotlarini to'plash va baholash, monitoring qilish va erta ogohlantirish, yumshatish va tayyorgarlik, shuningdek, submilliy, milliy, mintaqaviy va global darajadagi antropogen manbalarni xaritalash va yumshatish metodologiyalari borasida kerakli tavsiyalar berib o‘tilgan.

25% песчаных и пыльных бурь вызывает человеческая деятельность: В Самарканде обсудили нарастающую проблему ППБ
16:38
4059
15 ноября в рамках 21-сессии Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (CRIC-21 UNCCD) в конгресс-холе Silk Road Samarkand состоялось Пленарное заседание по обсуждению проблем песчано-пыльных бурь (ППБ).
В мероприятии приняли участие министр экологии, окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, министр сельского хозяйства, рыболовства, продовольственной безопасности и развития сельских районов Сент-Люсии Альфред Проспер, председатель UNCCD COP15 Ален-Ришар Донваи, первый заместитель министра окружающей среды, водного и сельского хозяйства Королевства Саудовская Аравия Усама Ибрагим Факиха, исполнительный секретарь UNCCD Ибрагим Тиау, заместитель генерального секретаря ОЭС Гусейн Авни Бичакли.
«Для Узбекистана проблема песчаных и пыльных бурь, которые становятся все более частыми и интенсивными, является актуальной как никогда. Для решения этих проблем необходимо предпринять комплексные действия на всех уровнях. Президент Узбекистана многоуважаемый Шавкат Мирзиёев лично курирует этот вопрос и поручает Кабинету Министров внедрить эффективную политику и меры для достижения нейтральности деградации земель, - отметил А.Абдухакимов в вступительной речи. — С моими коллегами - министрами окружающей среды стран Центральной Азии мы создали эффективную платформу, где обсуждаем насущные вопросы и обмениваемся мнениями. Предлагаю сегодня расширить эту платформу и объединить более широкий круг политиков из соседних регионов».
В рамках мероприятия высокого уровня министры и руководители сферы экологии различных стран приняли участие в интерактивном диалоге с участием представителей правительств, агентств ООН, международных организаций. Присутствующие получили возможность кратко выступить и задать интересующие вопросы спикерам.
«Вид несущихся темных туч песка и пыли, поглощающих все на своем пути и превращающих день в ночи - одно из самых внушающих страх зрелищ в природе.  Это опасное явление, которое приводит к хаосу повсюду - от Северной и Центральной Азии до Африки южнее Сахары, — заявил исполнительный секретарь Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием Ибрагим Тиау. — Песчаные и пыльные бури представляют собой серьезную проблему для достижения устойчивого развития. Однако они как усугубляются в результате деятельности человека, так и могут быть уменьшены благодаря его действиям».
В свою очередь руководитель лабораторией исследования качества поверхностных вод НИИ Гидрометеорологии Нишонов Бахриддин отметил значимость современных систем мониторинга загрязнения атмосферного воздуха:
«Согласно исследованиям, Центральная Азия и Китай занимают второе место в глобальном масштабе (после пустыни Сахара) по выбросу пыли в атмосферу – порядка 20% от общего количества.
В Узбекистане, в целях мониторинга пыльных бурь, гидрометеорологическая сеть Узбекистана оснащается автоматическими метеорологическими станциями и автоматическими станциями мониторинга загрязнения атмосферного воздуха, позволяющими в режиме реального времени осуществлять мониторинг дальности видимости и концентрации пыли и мелких дисперсных частиц (РМ1, РМ2,5, РМ10) в атмосферном воздухе городов и населенных пунктов. Усиление потенциала в области мониторинга и прогнозирования ППБ послужит вкладом в снижение негативных последствий этого явления».
Стоит отметить, по данным Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (КБО ООН), песчаные и пыльные бури являются недооцененной проблемой, которая в настоящее время «значительно» встречается чаще в некоторых местах по всему миру.
Два миллиарда тонн песка и пыли, равные по весу 350 великим пирамидам в Гизе, ежегодно попадают в атмосферу. Эксперты КБО ООН (UNCCD) считают, что более чем на 25% это явление связано с деятельностью человека. Наносимый ущерб в странах – от Северной и Центральной Азии и до Африки южнее Сахары, воздействие которого на здоровье человека еще плохо изучено.
В своем Сборнике по песчаным и пыльным бурям и прилагаемом к нему наборе инструментов ППБ  КБО ООН, ФАО и партнеры предлагают рекомендации по подходам и методологиям для сбора и оценки данных ППБ, мониторинга и раннего предупреждения, смягчения воздействия и обеспечения готовности, а также картирования источников и смягчения последствий антропогенных источников на субнациональном, национальном, региональном и глобальном уровнях.