IHT chang va qum bo‘ronlariga qarshi kurashda O‘zbekistonni qo‘llab-quvvatlashga tayyor
BMT Konvensiyasi (CRIC-21) ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasi doirasida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (IHT) Bosh kotibi o‘rinbosari Husayn Avni Bichakli bilan uchrashdi.
Uchrashuv avvalida H.Bichakli O‘zbekiston hukumatiga joriy yilning 8–9-noyabr kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tgan Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining 16-sammiti muvaffaqiyatli o‘tkazilgani uchun minnatdorlik bildirdi. Shuningdek, u oxirgi 5 yil ichida O‘zbekistonning faol rolini alohida qayd etdi.
Uchrashuv davomida ilmiy-tadqiqot faoliyati sohasidagi hamkorlik masalalari, xususan, Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini oʻrganish universiteti (Green University) negizida IHT davlatlarining ekologiya sohasidagi ilmiy hamjamiyatlari oʻrtasida yaqin aloqalarni oʻrnatish masalalariga e'tibor qaratildi.
Shu bilan birga, tomonlar “Green University” va IHT davlatlarining Boku shahridagi (Ozarbayjon) Toza energiya markazi bilan hamkorlikda Markaziy Osiyo mintaqasida barqaror energiya va atrof-muhit tamoyillarini amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
IHT Bosh kotibi oʻrinbosari Oʻzbekiston bilan IHT mamlakatlari oʻrtasidagi barcha sohalardagi hamkorlik rivojlanib borayotganligini qayd etdi. Shu bilan birga, O‘zbekistonning iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash va atrof-muhitni muhofaza qilishda IHTga a’zo davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirish zarurligi haqidagi tashabbusi hamda 2024-yilda boʻlib oʻtadigan Samarqand iqlim forumi doirasida Oʻzbekiston tashabbusi bilan tashkil etilgan IHTning Atrof-muhit masalalari boʻyicha yuqori darajali platformasining birinchi konferensiyasini oʻtkazish taklifi ma’qullandi.
Bundan tashqari, Husayn Avni Bichakli tashkilot Oʻzbekiston rahbari tomonidan IHT 16-sammitida ilgari surilgan CRIC-21 doirasida qum va chang boʻronlariga qarshi kurashish boʻyicha Samarqand deklaratsiyasini ishlab chiqish tashabbusini qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanligini taʼkidladi.

ОЭС готова поддержать Узбекистан в борьбе с песчано-пыльными бурями
В рамках 21-ой сессии Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (CRIC-21) министр экологии Азиз Абдухакимов провел встречу с заместителем генерального секретаря Организации экономического сотрудничества (ОЭС) Хусейном Авни Бичакли.
В ходе встречи Х. Бичакли отметил активную роль Узбекистана за последние 5 лет и выразил признательность Правительству Узбекистана за успешное проведение 16-саммита Организации экономического сотрудничества 8-9 ноября 2023 г. в Ташкенте.
На повестке встречи были рассмотрены вопросы сотрудничества в области научно-исследовательской деятельности, в частности налаживание тесных отношений научных кругов в сфере экологии стран ОЭС на базе Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата (Green University). Наряду с этим, стороны обсудили возможности имплементации принципов устойчивой энергии и окружающей среды в регионе Центральной Азии совместно с Green University и Центром чистой энергии в городе Баку (Азербайжан) стран ОЭС.
Заместитель генсека ОЭС отметил динамичный уровень сотрудничества Узбекистана со странами ОЭС во всех сферах. В этом ключе упомянута инициатива Узбекистана о необходимости усиления взаимодействия стран-членов ОЭС в борьбе с изменением климата и охране окружающей среды а также предложение проведения в рамках предстоящего в 2024 году Самаркандского климатического форума первой конференции Платформы ОЭС высокого уровня по вопросам экологии, созданной по инициативе Узбекистана.
Кроме того, со стороны ОЭС была выражена готовность организации поддержки инициативы разработки Самаркандской декларации по борьбе с песчано-пыльными бурями в рамках CRIC-21, выдвинутой главой Узбекистана на 16-саммите ОЭС.
По итогам встречи достигнута договоренность участия генерального секретаря ОЭС на Самаркандском климатическом форуме и совместной проработки вопроса участия представителей высокого уровня стран ОЭС.