Tojikiston bilan mintaqaviy platformalarda hamkorlikni yanada rivojlantirish borasida kelishuvga erishildi
14:37
3145
BMT Konvensiyasi (CRIC-21) ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasi doirasida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirining birinchi o‘rinbosari Obidjon Qudratov Tojikiston Respublikasi Hukumati huzuridagi Atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Abduqodir Mavlodod bilan uchrashdi.
Uchrashuv avvalida A.Mavlodod “CRIC-21” tadbiriga yuqori darajada tayyorgarlik ko‘rilganini, shuningdek, barcha yo‘nalishlardagi hamkorlik qardosh Tojikiston xalqi tomonidan qo‘llab-quvvatlanishini bildirdi. Uchrashuvda tomonlar vazirlik va qo‘mita mutaxassislari bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan bir qator muvaffaqiyatli loyihalar, xususan, transchegaraviy hamkorlik, jumladan, O‘zbekiston-Tojikiston chegarasida transchegaraviy zona yaratish, migratsiya turlarini birgalikda monitoring qilish bo‘yicha qo‘shma trening va seminarlar o‘tkazilayotganini qayd etdilar.
Shuningdek, tabiat chegara bilmasligini hisobga olgan holda Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishining barcha sohalarida mintaqaviy va transchegaraviy rivojlanish muhim ekanligini ta’kidladilar.
O. Qudratov O‘zbekiston Markaziy Osiyoning yagona ekotizimini saqlab qolish maqsadida mintaqadagi ekologik xavflarni hisobga olgan holda boshqarmalar oʻrtasidagi amaliy hamkorlikni faol oshirishga tayyor ekanligini bildirdi. Shu bilan birga, tomonlar 30-noyabr – 12-dekabrda Dubayda bo‘ladigan BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha doiraviy konvensiyasi ishtirokchilarining bo‘lajak 28-konferensiyasi doirasidagi qo‘shma reja va harakatlarni muhokama qildilar.
Bundan tashqari, Tojikiston tomoniga 2024-yilning 12–17-fevral kunlari Samarqandda o‘tkaziladigan Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlash to‘g‘risidagi konvensiya ishtirokchilari konferensiyasining o‘n to‘rtinchi yig‘ilishi (COP14)da ishtirok etish va ushbu konferensiyada Markaziy Osiyo mintaqasi nomidan vakillik qilish taklif etildi.
Uchrashuv yakunida boshqarmalar o‘rtasida imzolangan Memorandum doirasida va mintaqaviy platformalarda hamkorlikni yanada rivojlantirish borasida kelishuvga erishildi.

Достигнута договоренность с Таджикистаном о дальнейшем развитии сотрудничества на региональных площадках
14:37
В рамках 21-го заседания Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по опустыниванию (CRIC-21) состоялась встреча первого заместителя министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Обиджона Кудратова с заместителем председателя Комитета охраны окружающей среды при Правительстве Республики Таджикистан Абдукодиром Мавлододом.
В ходе встречи стороны обсудили ряд успешных проектов, реализованных совместно со специалистами Министерства и Комитета, в частности, приграничное сотрудничество на узбекско-таджикской границе, совместные тренинги и семинары.
Также была отмечена важность регионального и трансграничного развития в сфере экологии, охраны окружающей среды и изменения климата между странами Центральной Азии, принимая во внимание тот факт, что природа не знает границ.
В свою очередь О.Кудратов заявил, что Узбекистан готов активно наращивать практическое сотрудничество между ведомствами с учетом экологических рисков в регионе для сохранения единой экосистемы Центральной Азии. При этом стороны обсудили совместные планы и действия в рамках предстоящей 28-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата, которая пройдет в Дубае с 30 ноября по 12 декабря.
Кроме этого, Таджикистан был приглашен принять участие в четырнадцатом заседании Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (COP14), которое пройдет в Самарканде 12-17 февраля 2024 года.
По итогам встречи достигнута договоренность о дальнейшем развитии сотрудничества на региональных площадках в рамках подписанного между ведомствами Меморандума.