Samarqandda BMTning cho‘llanish to‘g‘risidagi konvensiyasi ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasi yakunlariga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi.
Tadbirda BMT Bosh kotibining o'rinbosari, cho'llanish va qurg'oqchilikka qarshi kurash bo'yicha Konvensiyaning (UNCCD) ijrochi kotibi Ibrohim Tiau, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirining birinchi o‘rinbosari Obidjon Qudratov, BMT UNCCD ijrochi kotibi Kseniya Sklenlon, Serbiya sog'liqni saqlash instituti bo'lim boshlig'i, sog'liqni saqlash bo'yicha mutaxassis Biljana Kilibarda, xorijiy delegatlar vakillari va mahalliy hamda xorijiy OAV ishtirok etdi.
“Birinchi marta konferensiya bunday yuqori darajada tashkil etildi. Samarqanddagi tadbir ko‘lami, tadbirlar, ko‘tarilgan mavzularning dolzarbligi bilan yodda qoladigan bo‘ldi. Qolaversa, bu galgi konferensiya ishtirokchilar soni jihatidan ham eng yaxshisiga aylandi, — dedi Ibrohim Tiau. — Biz millionlab insonlarning hayotini yaxshilash, dolzarb ekologik muammolar, xususan, qurg‘oqchilik, cho‘llanish va yerlarning degradatsiyaga uchrashi, chang va qum bo‘ronlariga qarshi chora-tadbirlarni muhokama qildik. Shu bilan birga, o‘zbek xalqining mehmondo‘stligidan ham bahramand bo‘ldik”.
Ibrohim Tiau konferensiya doirasidagi muhokamalar, taklif qilingan yechimlar, kelishuvlar bizni tashvishga solib kelayotgan global muammolarga yechim topishga xizmat qilishini alohida ta’kidladi.
Ma’lumot uchun, 5 kun davomida qatnashchilar yerni barqaror boshqarish, qurgʻoqchilikka chidamlilikni oshirish, barqaror qishloq xoʻjaligida ayollar yetakchiligini qoʻllab-quvvatlash, yer degradatsiyasi va uning oldini olishga qaratilgan tadbirlarni moliyalashtirish hamda iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq majburiy migratsiyaga qarshi kurashishda strategik maqsadlarni amalga oshirish borasidagi muammolar va imkoniyatlarni koʻrib chiqdi.
““CRIC-21 dunyoda chang va qum boʻronlari muammosi ko‘tarilgan ilk global tadbirga aylandi, — dedi Obidjon Qudratov. — Shuningdek, sessiya davomida yerni barqaror boshqarish, qurgʻoqchilikka chidamlilikni oshirish, barqaror qishloq xoʻjaligida ayollar yetakchiligini qoʻllab-quvvatlash kabi dolzarb masalalarni muhokama qildik. Qolaversa, yer degradatsiyasi va uning oldini olishga qaratilgan tadbirlarni moliyalashtirish hamda iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq majburiy migratsiyaga qarshi kurashishda strategik maqsadlarni amalga oshirish borasidagi muammolar va imkoniyatlarni ham koʻrib chiqdik”.
Ta’kidlash joizki, konferensiyada 1000 ga yaqin ortiq ishtirokchi, xususan, Konvensiyaga aʼzo davlatlar, Yevropa Ittifoqi, BMT, nufuzli xalqaro tashkilotlar, davlatlararo va nodavlat tashkilot vakillari ishtirok etdi. CRIC-21 doirasida 40 ga yaqin parallel sessiyalar tashkil etilib, sessiyada koʻrilayotgan mavzular batafsil yoritildi. Shu bilan birga, parallel tadbirlarda ushbu yoʻnalishda mintaqa va dunyodagi global muammolar yechimlari boʻyicha qilingan eng yaxshi natijalar namoyish etildi.
“Ushbu sessiya ishtirokchi davlatlar uchun umumbashariy muammolarni birgalikda bartaraf etish borasida o‘zaro fikr almashish, tajriba orttirish imkonini yaratdi, — dedi Biljana Kilibarda. — Mavzu juda dolzarb, ko‘tarilgan muammolar jiddiy. Ishtirokchi davlatlar sessiya davomida kelajakda amalga oshirishlari lozim bo‘lgan chora-tadbirlarni belgilab oldilar”.
Matbuot anjumani davomida 2024-yil dekabr oyida Saudiya Arabistonida boʻlib oʻtadigan 16-Tomonlar Konferensiyasida Oʻzbekiston tomonidan ilgari surilayotgan Chang va qum boʻronlari boʻyicha Samarqand deklaratsiyasini koʻrib chiqish taklif qilindi.
Ma’lumot uchun, 2015-yildan beri taxminan 4 million km2 sogʻlom va unumdor yerlar yoʻqolgan, bu taxminan Oʻrta Osiyo hajmiga teng. 2030-yilga borib yerni barqaror boshqarish boʻyicha global maqsadlarga erishish uchun yerning keyingi degradatsiyasini zudlik bilan toʻxtatish va kamida 1 milliard gektar maydonni tiklash lozim. Soʻnggi maʼlumotlarga koʻra, bugungi kunda Markaziy Osiyo mintaqasi degradatsiyaning salbiy taʼsiri natijasida yiliga 6 mlrd dollar zarar koʻrmoqda. Bu raqamlar Samarqanddagi sessiya bejizga tashkil qilinmagani, cho‘llanish, qurg‘oqchilik kabi ekologik muammolar tobora jiddiy tus olayotganini va bu muammolarni hal qilish uchun birlashish lozimligini anglatadi.

Конференция ООН, впервые прошедшая в Самарканде, организована на высоком уровне – Ибрагим Тиау
В Самарканде состоялась пресс-конференция по итогам 21-ой сессии Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по опустыниванию (CRIC-21).
На пресс-конференции приняли участие заместитель генерального секретаря ООН, исполнительный секретарь Конвенции по борьбе с опустыниванием и засухой (КБО ООН) Ибрагим Тиау, первый заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Обиджон Кудратов, ответственный секретарь Конференции Ксения Скленлон, заведующая отделением Сербского института здравоохранения, эксперт сферы Биляна Килибарда, представители иностранных делегаций, местные и зарубежные СМИ.
«Впервые конференция была организована на таком высоком уровне. Масштаб мероприятия в Самарканде и актуальность затронутых тем запомнятся надолго. Кроме того, конференция этого года стала лучшей по количеству участников», – поделился Ибрагим Тиау. – «Мы обсудили меры по улучшению жизни миллионов людей, решение актуальных экологических проблем, в частности, засухи, опустынивания и деградации земель, пыльных и песчаных бурь. В то же время мы получили большое удовольствие от гостеприимства узбекского народа», – добавил заместитель генерального секретаря ООН.
Ибрагим Тиау подчеркнул, что дискуссий, предлагаемые решения и договоренности в рамках конференции послужат поиску решений, волнующих человечество глобальных проблем.
Для информации, в течение 5 дней участники обсудили проблемы реализации стратегических целей в области устойчивого управления земельными ресурсами, повышения устойчивости к засухе, поддержки женского лидерства в устойчивом сельском хозяйстве, финансирования деятельности, направленной на предотвращение и деградации земель, а также борьбу с вынужденной миграцией, связанной с изменением климата.
«CRIC-21 стал первым масштабным мероприятием в мире, на котором была поднята проблема пыльных и песчаных бурь», - сказал Обиджон Кудратов. - «Также в ходе сессии мы обсудили такие актуальные вопросы, как устойчивое управление земельными ресурсами, повышение устойчивости к засухе и поддержка женского лидерства в устойчивом сельском хозяйстве. Кроме того, мы рассмотрели проблемы и возможности финансирования деградации земель и меры по ее предотвращению, а также реализацию стратегических целей в борьбе с вынужденной миграцией, связанной с изменением климата», – добавил первый заместитель министра.
Стоит отметить, что в конференции приняли участие около 1000 участников, из них государств-членов Конвенции и Евросоюза, представителей ООН и международных организаций, представителей межгосударственных организаций, представителя неправительственных организаций. В рамках CRIC-21 было организовано около 40 параллельных сессий, на которых были подробно освещены актуальные темы. При этом на мероприятиях были представлены лучшие результаты решения глобальных проблем в регионе и мире.
«Эта Конференция дала возможность странам-участницам обменяться идеями и получить опыт совместного решения общих проблем», – сказала Биляна Килибарда. – «Тема очень актуальная, поднятые проблемы серьезные. В ходе Конференции страны-участницы определили меры, которые им следует реализовать в будущем», – добавила эксперт.
В ходе пресс-конференции было предложено рассмотреть продвигаемую Узбекистаном Самаркандскую декларацию по пыльным и песчаным бурям на 16-й Конференции Сторон, которая пройдет в Саудовской Аравии в декабре 2024 года.