BMTning choʻllanish toʻgʻrisidagi konvensiyasi (CRIC-21) ijrosini koʻrib chiqish qoʻmitasining 21-sessiyasi doirasida tashkil etilgan tashrif davomida yuqori martabali mehmon “Ichan-qalʼa” tarixiy majmuasida boʻldi. Uzoq yillik shonli tarix, milliy anʼanalar, qadimiy koʻrinish va qadriyatlarga boy hayot tarzini saqlab qolgan “Ichan qalʼa” Ibrohim Tiauda chuqur taassurot qoldirdi.
Shuningdek, BMT Bosh kotibi oʻrinbosari  Xorazmda qurgʻoqchilik va choʻllanishga qarshi olib borilayotgan ishlar, xususan, “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi. Qolaversa, mehmonlar tomonidan daraxt koʻchatlari oʻtqazildi.
Maʼlumot uchun, “Yashil makon” doirasida Xorazm viloyatida 2023-yil kuz mavsumida 5 mln 168 ming dona koʻchat ekildi. Shuningdek, 2022–2024-yillarda jami 123,8 gektar “Yashil bogʻ”lar barpo etilishi belgilangan. Joriy koʻchat ekish mavsumida “Yashil bogʻ” hududlariga jami 1647 dona koʻchat oʻtqaziladi.
Qolaversa, 2024-yilga qadar viloyat hududida jami 144,85 gektar hududda “Yashil jamoat parklari” barpo etiladi. Bugungi kunda “Yashil jamoat parklari” hududlarida jami 8 ming 995 tup koʻchat ekildi. Bundan tashqari, atrof-muhitga taʼsiri boʻyicha I- va II-toifaga kiruvchi sanoat korxonalari hududida 37 ming 400 tup koʻchat oʻtqazildi. Shu bilan birga, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi tomonidan Xorazm viloyatida “Ekologiya vazirligi bogʻi” tashkil etiladi. Hududda jami 567 tup tuproq-iqlim sharoitga mos koʻchat turlari, jumladan, 146 tup jiyda,104 tup yapon saforasi, 33 tup tut, 83 tup qayragʻoch va 201 tup atirgul  koʻchatlari ekiladi.

Ичан-Кала, «Яшил Макон» и история: Хорезмскую область посетил заместитель генсека ООН
Заместитель генерального секретаря ООН, исполнительный секретарь Конвенции по борьбе с опустыниванием (КБО ООН) Ибрагим Тиау посетил Хорезмскую область в сопровождении министр экологии Азиз Абдухакимов.
В ходе визита, организованного в рамках 21-ой сессии Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по опустыниванию (CRIC-21), высокий гость посетил исторический комплекс «Ичан-Кала». Крепость, издревле сохранившая вековую историю, национальные традиции, древний облик и богатый ценностями образ жизни, произвела на Ибрагима Тиау глубокое впечатление.
Также заместитель генерального секретаря ООН ознакомился с работами, проводимыми по борьбе с засухой и опустыниванием в Хорезмской области, в частности, с работами в рамках общенационального проекта «Яшил Макон» («Зеленое пространство»).
Для информации: в рамках проекта «Яшил Макон» осенью 2023 года в Хорезмской области высадили 5 миллионов 168 тысяч саженцев. Также планируется в период 2022-2024 гг. создать 123,8 га «Зеленых парков». Всего в текущем посевном сезоне в зеленых зонах будет высажено 1647 саженцев деревьев и кустарников.
Кроме того, до 2024 года на территории региона на площади 144,85 планируется создать «Зеленые общественные парки». Сегодня на территории таких зон высажено 8995 саженцев деревьев и кустарников. Кроме того, на прилегающей территории промышленных предприятий I и II категорий по степени воздействия на окружающую среду высажено 37,4 тыс. саженцев.
В свою очередь Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата планирует создать в Хорезмской области «Парк Министерства экологии». Всего на данном участке будет высажено 567 саженцев деревьев и кустарников, подходящих по почвенно-климатическим условиям региона, в том числе 146 деревьев платана, 104 софоры японской, 33 тутовника, 83 дерева вяза и 201 кустарников роз.