Yangi tahrirdagi Konstitutsiya aholi manfaatlarini to‘liq ifodalaydi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida 8-dekabr — O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiya kuniga bag‘ishlangan tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi kotibiyati rahbari Qadamboy Saytov, vazir maslahatchisi Matnazar Elmurodov, Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi ekologik partiya fraksiyasi a'zolari Navro‘zbek Yusupov va Mohira Xodjayeva, shuningdek, vazirlikning hududiy boshqarmalari va tizim tashkilotlari vakillari ishtirok etishdi.
Tadbir davomida ekologik partiya fraksiyasi a'zolari O‘zbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi konstitutsiyasiga kiritilgan o‘zgarishlar haqida fikr bildirishdi.
"Asosiy maqsad xalq manfaatlarini yanada ko‘proq ifodalashdir. Kiritilgan moddalarda aholining ekologik madaniyatini yanada yuksaltirish, jamoatchilikni atrof-muhit sohasidagi o‘zgarishlardan vaqtida boxabar qilish ko‘zda tutilgan, — dedi Navro‘zbek Yusupov. — Xususan, 49-moddada "Har kim qulay atrof-muhitga, uning holati to‘g‘risidagi ishonchli axborotga ega bo‘lish huquqiga ega" ekanligi qonunan mustahkamlab qo‘yilgan".
Tadbir davomida Konstitutsiyadagi o‘zgarishlar bejizga emasligi, har bir moddada aholi manfaatlarini himoya qilish ko‘zda tutilgani alohida ta'kidlandi. Shuningdek, yangi moddalar batafsil sharhlab berildi.
"Har bir o‘zgarish fuqarolarning xohish-istagidan kelib chiqib amalga oshirildi. Jamoatchilik fikri o‘rganildi, — dedi Mohira Xodjayeva. — Chunki bu davlatimizning bosh qomusi bo‘lmish Konstitutsiyamiz har tomonlama mukammal, xalqchil bo‘lishini ta‘minlaydi".
Tadbir davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi. Yangi tahrirdagi Konstitutsiya davlatimiz farovon kelajagi uchun mustahkam asos bo‘lib qilishi ta'kidlandi.

Новая редакция Конституции полностью отражает интересы населения
В Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата состоялось мероприятие, посвященное Дню Конституции Республики Узбекистан.
На мероприятии выступили руководитель секретариата Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Кадамбой Сайтов, советник министра Матназар Эльмуродов, члены фракции Экологической партии в Законодательной палате Олий Мажлиса Наврузбек Юсупов и Махира Ходжаева, а также представители региональных управлений и подразделений Министерства.
В ходе мероприятия члены фракции Экологической партии высказали свое мнение об изменениях, внесенных в новую Конституцию Республики Узбекистан.
«Основная цель – еще больше выразить интересы людей. В новых статьях предусмотрено повышение экологической культуры населения, своевременное информирование общественности об изменениях в экологической сфере. В частности, в статье 49 законом установлено, что «Каждый имеет право на комфортную окружающую среду и достоверную информацию о ее состоянии», – рассказал Наврузбек Юсупов.
В ходе мероприятия было подчеркнуто, что изменения в Конституции не напрасны, что интересы населения защищены в каждой статье. Также были подробно объяснены новые статьи.
«Каждое изменение вносилось исходя из пожеланий граждан. Изучалось мнение общественности», – сказала Махира Ходжаева.
В ходе мероприятия участники получили ответы на интересующие их вопросы. Было отмечено, что новая редакция Конституции станет прочным фундаментом благополучного будущего страны.