BAAda fan va siyosat o‘rtasidagi bog‘liqlik muhokama qilindi
BMTning iqlim oʻzgarishi boʻyicha 28-konferensiyasi (COP28) doirasida Dubaydagi (BAA) "Oʻzbekiston" pavilyonida “Iqlim oʻzgarishi: ilm-fan siyosati” sessiyasi boʻlib oʻtdi, unda turli mamlakatlar vazirlari, soha rahbarlari, siyosatchilar, olimlar va boshqa manfaatdor tomonlar iqlim o'zgarishining ta'sirini ko'rib chiqish va iqlim o'zgarishiga qarshi kurash bo'yicha strategiya va choralarni muhokama qilish uchun birlashdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirining birinchi o‘rinbosari Obidjon Qudratov, Nobel mukofoti sovrindori Rae Kvon Chung, Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti direktori Baxtiyor Po'latov, Ekologiya vazirligi huzuridagi O‘rmon ilmiy-tadqiqot instituti professori Zinoviy Novitskiy, Davlatlararo muvofiqlashtiruvchi suv komissiyasi (IFAS) Ilmiy axborot markazi direktori Dinara Ziganshina, GFZ Germaniya tadqiqot markazi vakili doktor Abror G‘ofurov, Pokiston Iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Global o‘zgarishlar ta’sirini o‘rganish markazi xodimi Doktor Shakat Ali va boshqalar ishtirok etdi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad iqlim o‘zgarishi fanining siyosatdagi o‘rnini ta’kidlashdir. Iqlim o'zgarishi ko'p yillar davomida deyarli barcha sohalarda takrorlanadigan mavzu bo'lib kelgan. Ilmiy natijalarga murojaat qilmasdan iqlim o'zgarishini muhokama qilib bo'lmaydi. Bu, ayniqsa, siyosat uchun dolzarbdir, chunki mahalliy iqlim harakati O'zbekiston aholisi uchun adolatli yashil o'tishni ta'minlashda muhim hisoblanadi.
Ta'kidlash joizki, fan-siyosat o‘rtasidagi farq chegaralarini o'rganish fan-siyosat interfeysidan kelib chiqadigan aloqa va hamkorlik muammolarini qanday hal qilish haqida tushuncha beradi. Odamlarning antropogen muhitga munosabati, iqlimning isishi ta’sirini yumshatish zarurati va darajasi bir qancha omillarning natijasi bo‘lishi mumkin. Bundan tashqari, bunday global iqlim o'zgarishining oqibatlari chegara bilmasligi va so'nggi o'n yilliklarda ancha og'irlashgani sababli, ilmiy kashfiyotlar va iqlim siyosati o'rtasidagi o'zaro ta'sirning hozirgi holatini ko'proq yoritishga arziydi.
Tadbirda “Iqlim prognozlari kelajakdagi iqlim jarayonlarining rivojlanishini yetarli darajada aks ettiradi degan ma'noda fan "muvaffaqiyatli"mi?", “Siyosat butun dunyo bo‘ylab atmosferadagi issiqxona gazlari konsentratsiyasini nazorat qilish va natijada isish bo‘yicha samarali choralar ko‘rilayotgani ma’nosida “muvaffaqiyatli”mi?” va boshqa masalalar ko‘rib chiqildi.

В ОАЭ обсудили связь науки и политики
В рамках 28-ой Конференции ООН по изменению климата (COP28) в павильоне Узбекистана в г. Дубай (ОАЭ) прошла сессия «Изменение климата: научная политика», собравшее министров различных стран, лидеров сферы, политиков, ученых и другие заинтересованные стороны для рассмотрения последствий изменения климата и обсуждения стратегии и мер по борьбе с изменением климата.
В мероприятии приняли участие заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Обиджон Кудратов, лауреат Нобелевской премии Рае Квон Чунг, директор НИИ природоохранных и природоохранных технологий Бахтиёр Пулатов, профессор Научно-исследовательского института леса при Министерстве экологии Зиновий Навицкий, директор Научно-информационного центра Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссии (IFAS) Динара Зиганшина, представитель Немецкого исследовательского центра GFZ д-р Аброр Гафуров,  сотрудник Центра исследований воздействия глобальных изменений при Министерстве изменения климата Пакистана д-р Шакат Али и др.
Цель мероприятия – выявить роль науки об изменении климата в политике. Изменение климата является постоянной темой практически во всех сферах на протяжении многих лет. Обсуждение изменения климата без обращения к научным результатам невозможно представить. Это особенно касается политики, поскольку действия по борьбе с изменением климата на местном уровне будут иметь важное значение для обеспечения справедливого зеленого перехода для населения Узбекистана.
Было отмечено, что исследование границ взаимодействия науки и политики позволяет глубже понять, как решать проблемы, связанные с коммуникацией и сотрудничеством, возникающие в результате взаимодействия науки и политики. Отношение человека к его антропогенной природе, а также необходимость и степень, в которой человек должен смягчать последствия потепления климата, могут быть результатом ряда факторов. Кроме того, поскольку последствия такого изменения глобального климата не имеют границ и стали гораздо более серьезными в последние десятилетия, стоит пролить больше света на нынешнее состояние взаимодействия между научными открытиями и климатической политикой.
На мероприятии были заслушаны лекции «Меры по адаптации к изменению климата на высохшем дне Аральского моря путем создания лесных насаждений», «Как можно использовать обмен знаниями и наращивание потенциала для распространения передового опыта среди более широкой аудитории?», «Какие пробелы при дальнейших исследованиях необходимо устранить, чтобы активизировать усилия по борьбе с изменением климата?» и др.
Кроме того, были рассмотрены такие вопросы, как «Является ли наука «успешной» в том смысле, что климатические прогнозы адекватно отражают развитие будущей климатической реальности?» и «Является ли политика «успешной» в том смысле, что во всем мире предпринимаются эффективные действия по контролю над концентрацией парниковых газов в атмосфере и, следовательно, с последующим потеплением?» и т.д.