WLE: O‘zbekiston tabiiy merosi surati xalqaro tanlov finalida eng yaxshilardan biri deb topildi
Oʻzbekistonda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi koʻmagida oʻzbekzabon "Wikimedia" guruhi va rus Vikigidlar hamjamiyati tomonidan ilk bor tashkil etilgan "Wiki loves Earth" xalqaro fototanlovi natijalari ma'lum qilindi.
Joriy yilning oktabr oyida o‘tkazilgan tanlovning birinchi bosqichida o‘zbekistonliklar tomonidan mamlakatimiz tabiatini aks ettiruvchi 4 mingga yaqin fotosurat jo‘natilgan edi. Ular orasidan 3279 ta fotosurat tanlovda ishtirok etishga loyiq ko‘rildi. Tanlovning ikkinchi bosqichida esa mahalliy hakamlar hay’ati tomonidan 6 nafar muallifning atigi 10 ta surati xalqaro bosqichga munosib deb topildi.
Tanlov finalida xorijlik mutaxassislar dunyoning turli hududlaridan jo‘natilgan minglab fotosuratlar orasidan ikki yo‘nalish bo‘yicha 10 ta suratni, jumladan, Toshkent viloyatining Burchmulla qishlog‘i yaqinidagi Ko‘ksu tog‘ daryosi aks etgan suratni tanlab olishdi.

WLE: Фото природного наследия Узбекистана признали одной из лучших в финале международного конкурса
Фотография природного наследия Узбекистана в числе финалистов Международного фотоконкурса Wiki loves Earth (WLE).
Стали известны результаты конкурса WLE, впервые организованного в Узбекистане Группой узбекоязычных викимедийцев совместно с сообществом Русского Викигида при поддержке Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
На первом этапе конкурса в октябре текущего года жители Узбекистана прислали почти 4 тысячи фотоизображений природы нашей страны. Среди них для участия в конкурсе были отобраны 3279 фотографий, из которых на втором этапе конкурса местное жюри отобрало всего 10 работ 6-ти авторов для международного раунда.
В финале конкурса из тысячи фотографий, присланных со всего мира, иностранные эксперты отобрали по 10 работ в двух категориях, в числе которых была фотография горной реки Коксу в Ташкентской области в районе посёлка Бурчмулла.