O‘z hududida daraxt kesilishiga yo‘l qo‘ygan o'rmon xo'jaligi xodimlari javobgarlikka tortildi
Surxondaryo viloyati Ekologiya boshqarmasi Boysun tuman bo’limiga archa daraxtlari noqonuniy tarzda kesilganligi haqida xabar kelib tushdi.
Xabarga ko'ra, Boysun davlat o’rmon xo’jaligi "Xomkon”  bo’limida o‘rganish ishlari olib borildi. Natijada xodimlarning o’z ishiga sovuqqon munosabatda bo’lganligi natijasida 4 tup o’suvchanligini yo’qotmagan  va 2 tup o’suvchanligini yo’qotgan “Zarafshon” archalari tag qismidan kesilganligi ma'lum bo‘ldi. Shuningdek,  43 tup archa daraxtlarining yon shoxlari kesilib, shikast yetkazilgan.
Holat yuzasidan “Xomkon” bo‘limi boshlig‘i hamda 3 nafar xodimga MJtKning 95-moddasi 1-qismiga binoan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Bo‘lim boshlig‘i BHMning 5 barobari, xodimlar esa 3 barobari miqdorida jarimaga tortildi.
Shuningdek, huquqbuzarlik natijasida tabiatga 21 million 583 ming so’m zarar yetkazilgani aniqlandi. Huquqbuzarlarga o‘zlariga tayinlangan jarima hamda zararni to‘lashlari belgilandi.

К ответственности привлечены работники лесхоза, допустившие вырубку деревьев на своей территории
В Байсунский районный отдел Управления экологии Сурхандарьинской области поступила информация о незаконной вырубке декоративных деревьев арчи.
После сообщения в отделении «Хомкон» Байсунского государственного лесхоза была проведена проверка, в результате чего был установлен факт халатного отношения сотрудников к рабочим обязанностям. Выяснилось, что на территории 4 можжевельника были незаконно вырублены от основания, а 2 зарафшанские ели потеряли гибкость и были срезаны. Также у 43 деревьев боковые ветви были срезаны или повреждены.
В связи с этим в отношении начальника отдела «Хомкон» и 3 сотрудников был составлен административный протокол в соответствии с частью 1 статьи 95 АК. Руководитель оштрафован в размере 5 базовой расчётной величины, а сотрудники в 3-кратном размере БРВ.
Также установлен причиненный ущерб природе, который составил 21 миллион 583 тысячи сумов. В итоге нарушители выплатят штраф и компенсацию ущерба.