"Tabiat himoyachisi": ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilishda fidoiylik ko‘rsatganlar taqdirlandi
4194
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida "Tabiat himoyachisi" ko‘krak nishonini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati vakillari, xususan, Senatning Orolbo'yi mintaqasini rivojlantirish masalalari va ekologiya qo'mitasi raisi Boriy Alixanov, Orol dengizining qurigan tubidagi ekotizimni tiklash davlat dasturining bosh kuratori Zinoviy Novitskiy, O‘zbekiston volontyorlar assotsiatsiyasi rahbari Shirin Abidova, Nargis Qosimova, Mo'tabar Xushvaqtova ("O'rik guli") va boshqa ekofaollar, blogerlar, volontyorlar hamda sohada uzoq yillardan beri faol mehnat qilib kelayotgan fidoyi xodimlar taqdirlandi.
Marosimda nutq so‘zlagan Boriy Alixanov hukumatimiz tomonidan atrof-muhitni asrash borasida ko‘plab samarali ishlar amalga oshirilayotganligini ta'kidladi.
“Bugun davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ekologiyamizni asrab-avaylash, dolzarb muammolarni hal qilishga qaratilgan ko‘plab ishlar qilindi, — dedi u. — Shu bilan birga, tabiatimiz haqida qayg‘urayotgan, atrof-muhitga befarq bo‘lmasdan, ekologik mas’uliyatini chuqur his qilayotgan fidoyi yurtdoshlarimiz soni ortib bormoqda. Bu quvonarli holat, albatta”.
Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov esa  tabiatni asrab-avaylashda ekologiya fidoiylarining o‘rni juda muhim ekanligini qayd etdi.
"Sizning mehnatlaringiz, g‘oyalaringiz, tashabbuslaringiz biz uchun juda kerakli va qadrli. O‘tgan yil davomida nimagaki erishgan bo‘lsak, barchasi atrof-muhitni muhofaza qilish maqsadida birlashganimiz, sizlarning mashaqqatli mehnatlaringiz sabablidir, — dedi vazir. — Kelgusi yilda ham rejalarimiz katta. Birgalikda qiladigan ishlarimiz ko‘p. Umumiy maqsadimiz esa mushtarak —  kelajak avlodga biznikidan-da yaxshiroq ekologiyani meros qilib qoldirish".
Tadbir davomida nafaqat ekologiya, balki barcha sohalarda yoshlarning o‘rni, ahamiyati ortib borayotganligi ta'kidlandi. Aziz Abduhakimov ana shunday ekofaol yoshlardan biri — 12 yoshli Leyla Farhadovani alohida e'tirof etib, unga bolalar uchun mo‘ljallangan Qizil kitobni topshirdi.
Ma'lumot uchun, "Tabiat himoyachisi" ko‘krak nishoni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "Respublikada ko‘kalamzorlashtirish ishlarini jadallashtirish, daraxtlar muhofazasini yanada samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoni ijrosini ta'minlash maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2022-yilning 10-avgustdagi qaroriga ko‘ra ta'sis etilgan.
Har yili ushbu nishon bilan ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiatni asrash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish borasida salmoqli natijalarni qo‘lga kiritgan, shuningdek, sohaga oid ilm-fan yutuqlarini amaliyotga joriy etib, zamonaviy texnologiyalardan samarali foydalangan holda yashil maydonlarni kengaytirish va ko'kalamzorlashtirish ishlarida alohida tashabbus ko‘rsatgan shaxslar taqdirlanadi.

В Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата прошла церемония вручения нагрудного знака «Tabiat himoyachisi» («Защитник природы»).
На мероприятии были награждены председатель по вопросам развития региона Приаралья Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Бори Алиханов, главный куратор государственной программы восстановления экосистемы высохшего дна Аральского моря академик Зиновий Новицкий, руководитель Ассоциации волонтеров Узбекистана Ширин Абидова, преданные своему делу эко активисты и блогеры Наргиз Касимова, Мутабар Хушвактова и другие.
Выступая на мероприятии Бори Алиханов отметил большую работу Правительства страны для защиты окружающей среды.
«Сегодня наше Правительство проводит большую работу, направленную на сохранение окружающей среды, экологии и решение актуальных проблем. В то же время увеличивается число преданных своему делу соотечественников, которые заботятся о природе, неравнодушны к окружающей среде и глубоко чувствуют свою экологическую ответственность. Это, безусловно, нас радует», – сказал председатель.
В свою очередь министр экологии Азиз Абдухакимов отметил, что роль экологов очень важна в сохранении природы.
«Ваша работа, идеи и инициативы очень нужны и ценны для нас. То, чего мы достигли за прошедший год – это все благодаря нашим совместным усилиям по защите окружающей среды и вашему упорному труду. У нас большие планы и на следующий год. Нам предстоит много поработать вместе. Наша общая цель — оставить лучшую экологию для будущего поколения», – сказал министр.
В ходе мероприятия было подчеркнуто, что роль и значение молодежи возрастает не только в экологии, но и во всех сферах. Азиз Абдухакимов особо отметил одну из таких молодых экоактивистов – 12-летнюю Лейлу Фархадову и подарил ей Красную книгу для детей.
Для информации: нагрудный знак «Tabiat himoyachisi» присваивается согласно постановлению Кабинета Министров от 10 августа 2022 года в целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускорению работ по озеленению и дальнейшей эффективной организации охраны деревьев в республике».
Ежегодно этим значком награждают за значительные результаты в области экологии и охраны окружающей среды, защиты природы, рационального использования природных ресурсов, а также внедрения научных достижений в сфере, расширения «зелёных зон» и эффективного использования современных технологий.