Ayni damda tumanda chiqindi sohasi bo‘yicha aholiga xizmat ko'rsatish 91 foizga yetgan. Kattaqo‘rg‘on, Narpay va Paxtachi tumanlarida xizmat ko‘lamini 100 foizga yetkazish uchun esa yil oxiriga qadar yana 4 ta texnika vositasi sotib olish rejalashtirilgan.
Ta'kidlash joizki, hukumatimiz tomonidan chiqindi sohasini tartibga solish, bu boradagi xizmatlar sifatini yanada yaxshilashga katta e'tibor qaratilmoqda. Xususan, davlatimiz rahbari tomonidan joriy yilning 4-yanvar kuni “Chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish va ularning ekologik vaziyatga salbiy ta’sirini kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmon qabul qilindi. Mazkur farmonda sohada uzoq yillardan beri yechimini kutib kelayotgan muammolarni bartaraf etish chora-tadbirlari belgilab berilgan.
Ma'lumot uchun, Osiyo taraqqiyot banki ishtirokidagi "Qattiq maishiy chiqindilarni barqaror boshqarish" loyihasi doirasida 300 dona "Isuzu" rusumli chiqindi yigʼuvchi maxsus texnikalar xarid qilingan. Ushbu texnikalar Ekologiya vazirligi tomonidan respublikadagi barcha hududlardagi sanitar korxonalariga 10 yil muddatga imtiyozli shartlar asosida lizingga berilmoqda.
Mazkur texnika vositalari Yevropa standartlariga to‘liq javob beradi hamda aholiga uzoq yillar sifatli xizmat ko‘rsatishga mo‘ljallangan. Qolaversa, yurtimiz iqlimiga moslashgan va chidamli.

В Самаркандскую область доставили 4 новых современных мусоровоза
Общество с ограниченной ответственностью Anvarjon biznes invest Каттакурганского района Самаркандской области получило из Китая 4 новых современных мусоровоза.
На данный момент обеспеченность населения услугами в сфере обращения с отходами в районе достигла 91%. Для достижения 100% обслуживания в Каттакурганском, Нарпайском и Пахтачинском районах до конца года планируется закупить еще 4 машины.
Стоит отметить, правительством страны уделяется большое внимание регулированию отрасли управления отходами и повышению качества услуг в этом направлении. В частности, 4 января текущего года глава государства принял Указ «О мерах по совершенствованию системы управления отходами и снижению их негативного воздействия на экологическую ситуацию». В этом указе определены меры по устранению проблем, которые многие годы не были решены.
Для информации, в рамках проекта «Устойчивое управление твердыми бытовыми отходами» при участии Азиатского банка развития приобретено 300 единиц спецтехники Isuzu для сбора мусора. Эти машины переданы Министерством экологии в аренду санитарным предприятиям регионов республики сроком на 10 лет на льготных условиях.
Данная спецтехника полностью соответствует европейским стандартам и рассчитана на предоставление качественного обслуживания населению на протяжении многих лет. Кроме того, она адаптирована к климату нашей страны и устойчивому развитию.