Samarqandda noyob ko‘chib yuruvchi qushning hayoti saqlab qolindi
Samarqand viloyati Ekologiya boshqarmasi Jomboy tumani bo‘limi davlat inspektorlari tomonidan noyob qushning hayoti saqlab qolindi.
Ma'lum bo‘lishicha, tumanning "Sarchashma" mahallasida yashovchi fuqaro O. S. fermer xo‘jaligi atrofida notanish qush ucholmay qiynalayotganligini ko‘rib, uyiga olib keladi. Keyin esa Jomboy tumani Ekologiya bo‘limiga murojaat qiladi.
Holat o‘rganilganida bu qush O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan, ko‘chib yuruvchi tur hisoblangan cho‘l burguti ekanligi ma‘lum bo‘ldi. Qush Zarafshon milliy tabiat bog‘ida maxsus tekshiruvlardan o‘tkazilib, ochiq tabiatga qo‘yib yuborildi.

В Самаркандской области спасена жизнь редкой перелетной птицы
Жизнь редкой птицы спасли государственные инспекторы Джамбайского районного отдела Управления экологии Самаркандской области.
Как выяснилось, житель махалли «Сарчашма» Джамбайского района О.С. заметил редкую птицу, пытавшуюся облететь фермерское хозяйство. Гражданин доставил ее домой и обратился в районный отдел экологии.
При изучении ситуации выяснилось, что птицей оказался перелетный вид – степной орёл, занесенный в Красную книгу Узбекистана. Птица прошла специальные обследования в Зарафшанском национальном природном парке и была выпущена на волю.