Angren IESga yarim milliarddan ko’proq kompensatsiya to’lovi belgilandi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi Toshkent viloyati boshqarmasi tomonidan “Angren issiqlik elektr stansiyasi” (Angren IES) faoliyati tekshirildi.
Tekshiruv davomida korxonaning 1- va 3-manbalaridan atmosfera havosiga tashlanayotgan tashlamalar tarkibini oʻrganish boʻyicha tahlil namunalari olindi. Natijada 1-manbada uglerod oksidi belgilangan meʼyordan 4,37 barobar (8,3209 g/s (1,9022 g/s), azot oksidi 7,68 barobar (31,7488 g/s (4,1321 g/s), 3-manbada esa azot oksidi meʼyordan 15,24 barobar yuqori ekanligini (42,3119 g/s (2,7757 g/s) ma'lum bo‘ldi.
Holat boʻyicha 2023-yil 4-choragi va 2024-yil yanvar-fevral oylarida atmosfera havosiga tashlanadigan tashlamalar meʼyoridan oshganligi uchun qoʻshimcha ravishda 140 million 781 ming 348 soʻm kompensatsiya to‘lovi belgilandi. Shuningdek, IESga 2022–2023-yillardagi faoliyati davomida atmosfera havosiga tashlangan tashlamalar va koʻmir kuli chiqindisi uchun Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-apreldagi 202-sonli qaroriga asosan hisob-kitob qilinganligi koʻrib chiqilganda, korxonaning chang-gaz tozalash uskunalari samaradorligi hisobga olinmaganligi sababli 2022-yil uchun qayta hisob-kitob qilindi va qoʻshimcha ravishda 263 million 739 ming 791 soʻm va 2023-yil uchun qoʻshimcha ravishda 129 million 162 ming 386 soʻm kompensatsiya to‘lovi hisoblandi.
Korxonaga nisbatan atmosfera havosiga yetkazilgan zarar uchun jami 533 million 683 ming 525 soʻm kompensatsiya toʻlovi belgilandi.
Bundan tashqari, tekshiruv ishlariga toʻsqinlik qilgan Angren IES xodimi D.M.ga nisbatan MJtKning 197-moddasi prim 6-qismi bilan bayonnoma rasmiylashtirilib, hujjatlar sudga yuborish uchun tayyorlanmoqda.

Ангренской ТЭС определена компенсационная выплата в размере более полумиллиарда сумов
Ташкентское областное управление Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата проверило работу Ангренской теплоэлектростанции (Ангренской ТЭС).
В ходе проверки были взяты аналитические пробы из 1-го и 3-го источников предприятия для изучения состава выбрасываемых веществ в атмосферу. В результате в 1 источнике оксид углерода превышает норматив в 4,37 раза (8,3209 г/с (1,9022 г/с), оксид азота в 7,68 раза (31,7488 г/с (4,1321 г/с), в источнике 3 оксид азота оказался в 15,24 раза выше нормы (42,3119 г/с (2,7757 г/с).
По состоянию на 4 квартал 2023 года и январь-февраль 2024 года за превышение норм выбросов в атмосферный воздух назначена компенсационная выплата в размере 140 миллионов 781 тысяча 348 сумов. Также при рассмотрении расчетов ТЭС за выбросы в атмосферный воздух и выбросы угольной золы за период ее деятельности в 2022-2023 годах в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 апреля 2021 года № 202, в связи с отсутствием учета эффективности работы пылегазоочистного оборудования предприятия был произведен перерасчет. За 2022 год начислено дополнительно 263 млн 739 тыс. 791 сум и 129 млн 162 тыс. 386 сум за 2023 год.
За ущерб, причиненный атмосфере, определена общая компенсационная выплата в размере 533 миллиона 683 тысячи 525 сумов.
Кроме того, в отношении сотрудника Ангренской ТЭС Д.М., препятствовавшего расследованию, составлен протокол в соответствии с частью 6 статьи 197 Административного кодекса. Документы готовятся для передачи в суд.
Для информации: Ранее Управление экологии Ташкентской области проверило работу Ново-Ангренской ТЭС и выяснило, что выбросы вредных веществ в атмосферу превышают установленные нормы, а пылегазоочистное оборудование не соответствует требованиям.