Ekologiya, atrof-muhit va iqlim o’zgarishi vazirligi tomonidan Toshkent viloyati, Yuqorichirchiq tumani hududidan oqib o‘tuvchi Chirchiq daryosida nazorat reyd tadbirlari olib borildi.
Reyd davomida daryoning muhofaza mintaqasidan 1 dona yuklovchi va 2 dona “MAN” rusumli yuk tashuvchi transport vositalari yordamida shag‘al mahsulotini noqonuniy qazib olib ketilayotganligi aniqlandi.
Surishtiruv davomida qum-shag’al “Sharq neftgaz biznes” MChJ rahbari O. K. tomonidan qazdirilganligi ma’lum bo’ldi. Holat yuzasidan tegishli dalolatnoma rasmiylashtirilib, haydovchilar va MChJ rahbaridan tushuntirish xatlari olindi. Shuningdek, ikkita yuk mashinasi hamda ekskavator jarima maydoniga joylashtirildi.
Shag‘al mahsuloti qazilgan joyda olib borilgan o‘lchov natijasida tabiatga yetkazilgan zarar 6 milliard 635 million 894 ming 160 so‘mni tashkil qildi. Holat natijasida O‘zbekiston Respublikasining “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi qonuni 18-moddasi hamda “Yer osti boyliklari to‘g‘risida”gi qonunning 18-moddasi talablari buzilgan.
Holatga huquqiy baho berish va aybdorlarga nisbatan qonuniy chora ko‘rishni ta’minlash maqsadida tegishli hujjatlar Bosh prokuraturaga yuborildi.

В Юкоричирчикском районе природе нанесен ущерб на сумму более 6 миллиардов сумов. Документы переданы в Генпрокуратуру
18:52
2962
Министерство экологии, окружающей среды и изменения климата провело контрольный рейд на реке Чирчик, протекающей по территории Юкоричирчикского района Ташкентской области.
В ходе рейда был установлен факт незаконной добычи песчано-гравийной смеси на охраняемой территории реки с помощью 1 экскаватора и 2 грузовиков MAN.
В ходе расследования стало известно, что песчано-гравийная смесь добывалась руководителем ООО Sharq neftgaz biznes О.К. По данной ситуации составлен соответствующий документ, получены объяснительные письма от водителей и руководителя организации. Также два грузовика и экскаватор помещены на штрафстоянку.
По итогам замера, проведенного на месте добычи гравия, ущерб, причиненный природе, составил 6 миллиардов 635 миллионов 894 тысячи 160 сумов. В результате сложившейся ситуации были нарушены требования статьи 18 Закона Республики Узбекистан «Об охране природы» и статьи 18 Закона «О недрах».
Соответствующие документы направлены в Генеральную прокуратуру с целью дачи правовой оценки ситуации и привлечения к ответственности виновных.