«TABIAT VAQTI: INSON, ATROF MUHIT VA BIOXILMA-XILLIK» mavzusida ijtimoiy – ekologik videoroliklar tanlovi davom etmoqda. Tashkilotchilar – O‘zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologiya markazi (MOMEM) bilan hamkorlikda – kreativ va ekologiya muammolariga befarq bo‘lmagan yoshi 16-25 oralig‘ida bo‘lgan yoshlarni unda ishtirok etishga taklif etadi. Uchta nominatsiya bo‘yicha g‘oliblarni qimmatbaho sovg‘alar-gadjetlar kutmoqda.
Tanlov Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan UzWaterAware loyihasi doirasida tashkil etilgan bo‘lib, unda O‘zbekiston Respublikasining barcha viloyatlari va Qoraqalpog‘iston Respublikasining oliygohlari talabalari, kollej va katta sinflari (10-11) o‘quvchilari ishtirok etishi mumkin.
– Biz yoshlarimizdan qiziqarli syujet va teran mazmun-mohiyatli dolzarb bo‘lgan roliklarni juda kutayapmiz, – deydi MOMEM filiali direktori, UzWaterAware loyihasi menejeri Shahnoza Umarova. – Tabiiyki, pandemiya sharoitida tashqarida suratga olish, katta suratga olish guruhi bilan biror joyga borish qiyin masala, shuning uchun biz yoshlar sharoitga moslashgan holda, bizga mobil jurnalistika formatida ajoyib video mahsulotlarni taklif qilishadi, degan umiddamiz. Bunday holatda, yaxshi video rolik yaratish uchun ularga puxta o‘ylangan reja-stsenariy, smartfondagi videokamera, shuningdek, videoni tahrirlash uchun mobil dastur, balki, maxsus effektlar ham kerak bo‘ladi. Hozirda ko‘plab talabalar uchun bular odatiy vositalar bo‘lib qolgan, ularning yordamida do‘stlari yoki hatto o‘z obunachilari bilan ular ijtimoiy tarmoqlarda baham ko‘rish uchun kontent yaratmoqdalar.
Tanlov Butunjahon atrof-muhitni muhofaza qilish kuniga bag‘ishlangan bo‘lib, 2020 yil 10 iyundan 10 sentyabrgacha o‘tkazilmoqda. Ishtirok etish uchun 2020 yil 10 sentyabrga qadar tanlov tashkilotchilarining uzbekistan@carececo.org elektron manziliga ("Tabiat vaqti" nomi bilan) quyidagilarni yuborish kerak:
ishtirokchi to‘g‘risida qisqacha ma’lumot;
videorolikning qisqa tavsifi hamda yaratilish tarixi;
internetdagi biror maydonga mp4 formatida yuklangan videorolikka havola yoki xatning o‘ziga bevosita ilova qilingan (mp4) rolik.
Shu bilan birga, rolikni #Tabiatvaqti #Vremyaprirodы #Timefornature xeshtegi ostida ijtimoiy tarmoqlarga (Facebook, Instagram, Youtube) joylashtirish, havolasini esa yuborish kerak bo‘lgan xatga ilova qilish zarur.
– Eng asosiysi - ishtirokchilarning videoroliklarida atrof-muhitni muhofaza qilishga qaratilgan g‘oya biz uchun juda muhim va zarur, – deya ta’kidlaydi Davlat ekologiya qo‘mitasi matbuot xizmati rahbari Bunyod Abdullaev. – Biz ushbu roliklar orqali yoshlar o‘z tengdoshlariga va umuman olganda, keng hamjamiyatga o‘zlarining fikr-mulohazalari, kelajak haqida tashvishlanishlari yetkazib berish imkoniga ega bo‘lishlariga ishonamiz. Axir, jamiyat atrof-muhitni muhofazalash va bioxilma-xillikni saqlash g‘oyasi atrofida birlashmasa, kelajagimiz xavf ostida qolishi hech gap emas.
Videoroliklar xronometraji imkoni boricha 03:00 daqiqadan oshmasligi kerak, maksimum 05:00 daqiqa bo‘lishiga yo‘l qo‘yiladi. Rolik mazmun-mohiyati quyidagi mavzulardan birini o‘zida aks ettirishi zarur:

Призовой конкурс видеороликов на тему экологии продолжается, но уже близится к завершению
Молодежный конкурс социально-экологических видеороликов на тему: «ВРЕМЯ ПРИРОДЫ: ЧЕЛОВЕК, ОКРУЖАЮЩАЯ СРЕДА И БИОРАЗНООБРАЗИЕ» продолжается. Организаторы – Государственный комитет Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды в партнерстве с Региональным экологическим центром Центральной Азии (РЭЦЦА) – приглашают к участию креативную и неравнодушную к проблемам экологии молодежь в возрасте от 16 до 25 лет. Победителей в трех номинациях ждут ценные призы-гаджеты.
Конкурс проходит в рамках финансируемого Европейским Союзом проекта UzWaterAware, и в нем могут принять участие студенты вузов, учащиеся колледжей и старших классов (10 и 11) учебных заведении со всех областей Республики Узбекистан и Республики Каракалпакстан.
- Мы очень ждем от ребят актуальные ролики с интересным сюжетом и тонким смыслом, - говорит директор Филиала РЭЦЦА в Узбекистане, менеджер проекта UzWaterAware Шахноза Умарова. - Конечно, в условиях пандемии сложно проводить выездные съемки, отправляться куда-то большой съемочной группой, и потому мы надеемся, что молодежь сможет сориентироваться и предложить нам отличные видео-продукты в формате мобильной журналистики. В этом случае для хорошего ролика им нужен продуманный план-сценарий, видео-камера на смартфоне, а также мобильное приложение для видео-монтажа и, возможно, спецэффектов. Сейчас для многих учащихся, студентов это привычные инструменты, благодаря которым они создают контент, чтобы поделиться со своими друзьями или даже своими подписчиками в социальных сетях.
Конкурс приурочен ко Всемирному дню окружающей среды и проводится в период с 10 июня по 10 сентября 2020 года. Для участия необходимо выслать на электронную почту организаторов конкурса uzbekistan@carececo.org до 10 сентября 2020 года (с пометкой «Время природы»), следующее:
– Ссылку на видеоролик, загруженный на какой-либо площадке в интернете в формате mp4, либо прикрепить видео (mp4) в формате вложенного файла непосредственно к самому письму.
Самое главное – нам важна и нужна идея в роликах участников, направленная на сохранение окружающей среды, - подчеркивает начальник пресс службы Госкомэкологии Бунёд Абдуллаев - Мы верим, что благодаря этим роликам ребята смогут донести до своих сверстников и вообще широкого круга людей свои мысли, переживания о будущем, которое может быть под угрозой, если общество не объединится вокруг идеи охраны окружающей среды и сохранения биоразнообразия.
Хронометраж видеороликов желательно не должен превышать 03:00 минут, максимально допустимо 05:00 минут. Содержание роликов должно отражать одну из трех заданных тем:
В каждой категории видеороликов жюри определит по одному победителю. Помимо основных призовых мест будет выделена отдельная номинация от Госкомэкологии Республики Узбекистан для поощрения автора видеоролика, получившего наибольшее количество лайков/просмотров/пересылок в социальных сетях.