Ekologiya va atrof-muhit mavzusiga bag‘ishlangan videoroliklar yoshlar tanlovi 2020 yil 1 oktyabrga qadar uzaytirildi
11:41
8505
Ijtimoiy-ekologik videoroliklar yoshlar tanlovi 01.10.2020 yil sanasiga qadar uzaytirildi. Tanlov uchun ajratilgan vaqtning aksar qismi ikkinchi karantin vaqtiga to‘g‘ri kelgani, bu ishtirokchilarning imkoniyatlarini sezilarli darajada cheklagani, ularning faolligi, qatnashishiga ta’sir etgan bo‘lishi mumkinligini inobatga olgan holda takilotchilar ishlarni qabul qilish muddatini yana bir oyga uzaytirishga qaror qilishdi.
Ekologiya va atrof-muhit muammosiga befarq bo‘lmagan 16 yoshdan 25 yoshgacha O‘zbekiston fuqarolari ushbu tanlov ishtirokchisiga aylanishi mumkin. Asosiy vazifa – qiziqarli va mazmundor, xususan mobil jurnalistika formatidagi videorolikni yaratish. Uchta nominatsiya bo‘yicha g‘oliblarni qimmatbaho sovrinlar – zamonaviy gadjetlar kutmoqda!
Videoroliklar xronometraji imkoni boricha 3 daqiqadan oshmasligi zarur, maksimum 5 daqiqa bo‘lishiga yo‘l qo‘yiladi. Rolik mazmun-mohiyati quyidagi uch mavzudan birini o‘zida aks ettirishi zarur:
– atrof muhitni muhofaza qilish sohasidagi muammolar / yechimlar;
– biologik xilma-xillikni saqlash bo‘yicha muammolar / yechimlar;
– suv resurslarini muhofaza qilish bo‘yicha muammolar / yechimlar.
«Tabiat vaqti: inson, atrof muhit va bioxilma-xillik» mavzusidagi tanlov Butunjahon atrof-muhitni muhofaza qilish kuniga bag‘ishlangan bo‘lib, O‘zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi tomonidan Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologiya markazi (MOMEM) bilan hamkorlikda Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan UzWaterAware loyihasi doirasida tashkil etilgan.
Ishtirok etish uchun 2020 yilning 1 oktyabriga qadar uzbekistan@carececo.org elektron manziliga «Tabiat vaqti» nomi bilan quyidagilarni yuborish kerak:
– ishtirokchi to‘g‘risida qisqacha ma’lumot;
– videorolikning qisqa tavsifi hamda yaratilish tarixi;
– internetdagi biror maydonga mp4 formatida yuklangan videorolikka havola yoki xajmi yengillashtirilgan videoni (mp4) xatning o‘ziga bevosita ilova qilish mumkin.
Shu bilan birga, rolikni #Tabiatvaqti #Vremyaprirodы #Timefornature xeshteglari ostida Facebook, Instagram, Youtube ga joylashtirish, havolasini esa yuborish kerak bo‘lgan xatga ilova qilish zarur.
Asosiy sovrinlar bilan bir qatorda ijtimoiy tarmoqlarda eng ko‘p layk/ko‘rish/havola to‘plagan rolik muallifini rag‘batlantirish uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat ekologiya qo‘mitasi tomonidan alohida nominatsiya ajratilgan.

Молодежный конкурс видеороликов на тему экологии и окружающей среды продлен до 1 октября 2020 года
Молодежный конкурс социально-экологических видеороликов продлен до 01.10.2020 года. Учитывая, что большая часть конкурсного времени пришлась на период второго карантина, который существенно ограничивал возможности участников и мог повлиять на их активность и вовлеченность, организаторы приняли решение продлить прием работ еще на месяц.
Стать участником конкурса может любой неравнодушный к проблемам экологии и охраны окружающей среды гражданин Узбекистана в возрасте от 16 до 25 лет. Основная задача – создать интересный и наполненный смыслом видеоролик, в том числе в формате мобильной журналистики. Победителей в трех номинациях ждут ценные призы – современные гаджеты!
Хронометраж видеороликов желательно не должен превышать 3 минут, максимально допустимо 5 минут. Содержание конкурсных работ должно отражать одну из трех заданных тем:
– Ролик на тему проблем и/или решений в области охраны окружающей среды;
– Ролик на тему проблем и/или решений по сохранению биоразнообразия;
– Ролик на тему проблем и/или решений в области водных ресурсов.
Конкурс на тему: «Время природы: человек, окружающая среда и биоразнообразие» приурочен ко Всемирному дню окружающей среды и объявлен Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды в партнерстве с Региональным экологическим центром Центральной Азии (РЭЦЦА) в рамках финансируемого Европейским Союзом проекта UzWaterAware.
Для участия в конкурсе необходимо до 1 октября (включительно) выслать на электронную почту uzbekistan@carececo.org письмо с пометкой «Время природы» и следующим содержанием:
– Краткая информация об участнике, включая контакты для связи;
– Краткое описание концепции видеоролика, небольшая история его создания;
– Ссылка на видеоролик, загруженный на какой-либо платформе в интернете в формате mp4, либо можно прикрепить облегченное видео (mp4) в формате вложенного файла непосредственно к самому письму.
Также необходимо выложить видеоролик в Facebook, Instagram или Youtube с хештегами #Tabiatvaqti #Времяприроды #Timefornature и отправить ссылку на видеоролик вместе с заявкой участника.
Помимо основных призовых мест будет выделена отдельная номинация от Госкомэкологии Республики Узбекистан для поощрения автора видеоролика, получившего наибольшее количество лайков/просмотров/пересылок в социальных сетях.