Bugungi kunga kelib qator mamlakatlar qattiq maishiy chiqindilar bilan ishlash tizimi bilan bog‘liq muammolarni turlicha hal etadilar. Masalan Yaponiya aholisi mustaqil ravishda chiqindilarni 10 dan ortiq toifalarga ajratib saralaydi, Hindiston aholisi esa yaqindan ularni ko‘chalarga tashlamaslikni o‘rgansalar, Italiya shaharlari esa xali-xanuz chiqindilar uyumi ichida qolmoqda.
TASS agentligining xalqaro muhbirlari chiqindi va chiqindi poligonlari bilan kurashish bo‘yicha xalqaro tajriba bilan tanishib chiqdilar.
GERMANIYa – Ushbu mamlakat chiqindilar bilan kurashish bo‘yicha eng muvafaqqiyatli yevropa namunalaridan biri bo‘lib qolmoqda. Mamlakat aholisi 1980 yilning oxiridan chiqindilarni saralab yig‘ishni boshlab, bugungi kunga kelib esa Germaniyada chiqindilarni chuqur saralash tizimi vujudga kelgan.
Shunday qilib har bir uy oldidagi maydonchada minimum uchta konteyner bo‘lishi kerak – oziq-ovqat uchun, plastika, paketlar va o‘ramlar uchun hamda qog‘oz va karton uchun. Turli shishali idishlar esa ko‘chalardagi alohida baklarga tashlanadi.
Berlindagi shisha idishlar uchun metall qutilar - turli xil rangdagi shisha uchun turli xil idishlar.
Suyuqlikdan bo‘shagan idishlarni esa har bir do‘kon tarmoqlarida o‘rnatilgan maxsus fandomatlarga topshirish mumkin. O‘z o‘rnida idishlar yoki bankalar narxi har bir ichimlik tannarxiga qo‘shilgan bo‘ladi. Idishlarni topshirib esa o‘sha pulni qaytarish mumkin. Agar ichimlikdan bo‘shagan idishlarni topshirishni istamasangiz, ichimlik tannarxiga qo‘yilgan pulni qaytarib ololmaysiz. Shu tariqa davlat o‘z aholisini atrof-muhitni zararli plastika yoki bankalar bilan ifloslantirmaslik ko‘nikmalarini shakllantirdi. Yirik hajmdagi chiqindi, masalan mebel chiqindi poligoniga fuqaroning o‘zi tomonidan yoki yuklovchilar yordamida olib boriladi, kiyim-boshlarni esa xayriya tashkilotlari qabul qiladi. Batareykalar esa do‘konlarda joylashtirilgan maxsus idishlarga topshiriladi.
O‘z navbatida aholi chiqindilarni o‘z uyida qay tariqa saralashi – bu uning shaxsiy ishi, asosiysi, ularni jamoat joyidagi konteynerlarga to‘g‘ri saralab joylashtirish hisoblanadi. Mazkur me’yorlarni buzganlik uchun jarimalar barcha federal yerlarda bir-biridan farq qiladi, masalan chiqindilarni belgilanmagan joyga tashlaganlik uchun €30 dan €75 gacha jarima to‘lash mumkin. Bak oldida qoldirilgan shkaf yoki muzlatgich uchun esa €50–2500 gacha jarimaga tushish mumkin. Agar huquqbuzarni topish imkoni bo‘lmasa, jarima o‘sha hudud boshqaruvchisi tomonidan pod’ezdagi barcha xonadon egalariga teng taqsimlab beriladi.
Berlinning Kreuzberg tumanida chiqindilarni utilizatsiya qilish jarayoni.
Chiqindilarni olib chiqib ketish uchun to‘lovlarni har bir uy xo‘jaligi to‘laydi. To‘lovlar narxi yashash joy, xonadonlar soni, pod’ezd oldida o‘rnatilgan konteynerlar soniga qarab keskin farq qilishi mumkin. Boshqaruvchi kompaniya mazkur omillarni hisobga olgan chiqindilar uchun to‘lovlar tarifini belgilaydi. Yirik shaharlar uchun bu to‘lov o‘rtacha yiliga €150–300 ni tashkil etishi mumkin.
Konteynerlar alohida joylarda joylashgan bo‘ladi – bino yerto‘lalarida, yohud bino atrofida kalit bilan qulflanadigan joyda. Har bir uy yoki pod’ezd oldida o‘zining konteynerlari joylashgan bo‘ladi. Bu esa Germaniyada qo‘shni xonadon konteyneriga chiqindi tashlash mumkin emas degani.
Berlindagi zavodda eski kompyuterlardan chiqqan elektron platalarni qayta ishlash jarayoni. Ulardan temir, alyuminiy, mis, nikel, shuningdek oltin, palladiy va tantal kabi metallar olinadi.
Mamlakatda har yili o‘rtacha 41 mln tonna chiqindi hosil bo‘ladi. Turli ma’lumotlarga ko‘ra mazkur chiqindilarning 60 foizidan 80 foizi qayta ishlashga yoki chiqindilarni yoqish korxonalariga elektr energiya olish uchun, qolgani esa, chiqindi poligoniga yuboriladi. Germaniya sanoati foydalanidagan barcha xom ashyoning deyarli 15 foizi qayta ishlangan chiqindidan olinadi. Germaniyada chiqindilarni qayta ishlash sanoati manfaatli biznes ham ekan. 2017 yilda chiqindilarni qayta ishlash tarmog‘ining aylanmasi taxminan €70 mlrdni tashkil etdi, o‘z navbatida bu sohada 250 mingdan ortiq kishi ishladi.
Germaniyada chiqindilarni utilizatsiya qilish tizimining takomillashganiga qaramasdan, bu sohada o‘z yechimini kutayotgan muammolar ochiq qolmoqda. Ushbu muammolar asosan zamonaviy nooqilona iste’mol madaniyati bilan bog‘liqdir.

От отходов на улицах до глубокой сортировки: Мировой опыт борьбы с мусором. ГЕРМАНИЯ
По данным Всемирного банка, ежегодно человечество производит чуть более 2 млрд тонн твердых коммунальных отходов (ТКО). К 2050 году эта цифра грозит вырасти до 3,4 млрд тонн. Другие страны по-разному решают проблему. Например, в Японии население самостоятельно разбирает мусор на десятки категорий, жители Индии только учатся не выкидывать его просто на улице, а итальянские города то и дело оказываются на грани мусорного коллапса.
Зарубежные корреспонденты ТАСС рассказали о международном опыте борьбы с отходами и свалками.
ГЕРМАНИЯ – Страна остается одним из самых успешных европейских примеров борьбы с отходами. Ее жители начали раздельно собирать мусор еще в конце 1980-х годов, и сейчас в Германии сложилась система глубокой сортировки.
Так, на приписанной к дому площадке должно быть как минимум три контейнера — для пищевых отходов, для пластика, пакетов и упаковок и для бумаги и картона. Стеклянные бутылки и банки — из-под вина, масла или джема — относят в отдельные общественные баки на улице.
Металлические баки для стеклянной тары в Берлине — разные контейнеры для стекла разных цветов
А тару от напитков можно сдать в специальные приемники — фандоматы, установленные во всех сетевых магазинах. При этом стоимость пластиковой бутылки или банки включена в цену почти каждого напитка, и, сдав емкость, эту переплату можно вернуть. Не хочешь сдавать бутылки — попросту не получишь назад уплаченные сверх напитка деньги. Таким образом государство приучило население не загрязнять окружающую среду вредным пластиком или жестяными банками. Крупногабаритный мусор типа мебели находит свое место на свалке — туда его можно отвезти либо самому, либо при помощи грузчиков. Одежду принимают благотворительные организации, а батарейки — магазины, где для этого устанавливают специальные коробки.
Вывоз мусора с занятого сквоттерами пустыря в районе Кройцберг в Берлине
При этом как жители сортируют мусор у себя на кухне — это их личное дело, главное — правильно расфасовать его по контейнерам общего пользования. Штрафы за нарушение этих норм во всех федеральных землях существенно отличаются — за выкинутые в неположенном месте отходы можно заплатить от €30 до €75. А вот оставленный у бака старый шкаф или холодильник обойдется в €50–2500. При этом если нарушителя не получится найти, то расходы за вывоз такого мусора управляющая компания потом поделит поровну между всеми квартирами в подъезде.
Платит за вывоз мусора каждое домохозяйство. Стоимость может сильно варьироваться в зависимости от места проживания, числа квартир, объема и количества баков на подъезд. С учетом этих факторов управляющие компании и устанавливают тарифы. В среднем для крупных городов речь может идти о плате в €150–300 в год.
Находятся контейнеры в отдельных помещениях — либо на подвальных этажах, либо во дворах, но за специальной калиткой, закрывающейся на ключ. У каждого дома или подъезда свои баки, то есть воспользоваться мусоркой соседа в Германии не получится.
Ежегодно страна производит около 41 млн тонн мусора — примерно по 500 килограммов на человека (сопоставимо с Россией — прим. ТАСС). По разным данным, от 60 до 80% этого объема уходит на повторную переработку или мусоросжигательные заводы — для получения электроэнергии, а остальное отправляется на свалки. Почти 15% всего сырья, которое использует промышленность Германии, получено как раз с помощью переработки. Она, кроме того, еще и оказывается выгодным бизнесом — в 2017 году оборот мусороперерабатывающей отрасли составил примерно €70 млрд, а работало в этой сфере более 250 тыс. человек.
Переработка печатных плат из старых компьютеров на заводе в Берлине. Из них извлекают металлы — железо, алюминий, медь, никель, а также золото, палладий и тантал
Но несмотря на отлаженный механизм утилизации, и у Германии остаются нерешенные проблемы в мусорной отрасли. В основном они связаны с современной культурой нерационального потребления. Экологи утверждают, что за последние четверть века объем необязательных отходов — одноразовые столовые приборы, посуда, салфетки, упаковки и т.д. — увеличивался столь стремительно, что общество попросту вовремя не увидело проблемы. По данным немецкого Союза защиты природы (NABU), потребители стали выбрасывать в два раза больше пластиковых вилок, ложек и ножей и сразу в шесть раз больше одноразовых стаканчиков. Касается такая "расточительность" и еды — немцы за год отправляют на помойку в среднем 7 млн тонн пригодной в пищу еды, подсчитали в Штутгартском университете.
Решение специалисты предлагают искать в социальной рекламе, которая рассказывала бы гражданам, что они могли бы не покупать то, что им не нужно, а жертвовать вместо этого деньги на благотворительность.