Joriy yilning 17-21-aprel kunlari Qozog‘istonning Olmaota shahrida nazariy va amaliy seminar bo'lib o'tdi. Tadbir Rossiya fanlar akademiyasi Geografiya instituti, Moskva davlat universiteti hamda Birlashgan Millatlar tashkilotining Atrof-muhit dasturi (UNEP) tomonidan tashkil etildi.
Xaritalash va masofaviy zondlash ma'lumotlarini qayta ishlash usullari hamda vositalari mavzusiga bag'ishlangan seminarda Oʻzbekiston Respublikasi tomonidan Tabiat resurslari vazirligi vakillaridan iborat delegatsiya ishtirok etdi.
Mazkur seminarda Markaziy Osiyoda atrof-muhitni monitoring qilishga yordam beradigan ma'lumotlar olish va ulardan unumli foydalanish, bu borada texnologiyalarni samarali ishlatishga qaratilgan nazariy va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Shuningdek, sun'iy yo'ldosh monitoringi va quruq hududlardagi ekotizimlarning tuzilishi va dinamikasini xaritalash, yerni masofadan zondlash ma’lumotlari asosida qishloq xo‘jaligi yerlarining holatini baholash, qishloq xo'jaligi muammolarini hal qilish uchun uchuvchisiz uchish apparatidan foydalanishning texnologik va uslubiy xususiyatlari amalda qo‘llanildi.
Qolaversa, Rossiya fanlar akademiyasi Geografiya instituti, Moskva davlat universitetining malakali professor va ilmiy-tadqiqot xodimlari tomonidan Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishi oqibatlari, hududlarda tabiiy ofatlar yildan-yilga jiddiy zarar yetkazishi haqida tushunchalar berildi.
Shu bilan birga, zararlarni baholash va mavsumiy monitoringni olib borish hamda tahliliy natijalar mavzusiga ham to'xtalib o'tildi.

Делегация Министерства природных ресурсов приняла участие в  семинаре, посвященый методам  обработки данных картографирования
11:03
3506
С 17 по 21 апреля делегация Министерства природных ресурсов Республики Узбекистан приняла участие в  семинаре в городе Алматы.
Мероприятие было посвящено  методам и средствам обработки данных картографирования и дистанционного зондирования.
Семинар был организован Институтом географии РАН, Московским государственным университетом и программой Организации Объединенных Наций по окружающей среде (ЮНЕП).
Участники прошли теоретические и практические занятия, направленные на получение и эффективное использование информации, способствующей мониторингу окружающей среды в Центральной Азии, а также ознакомились с методическими особенностями использования беспилотных летательных аппаратов для решения сельскохозяйственных задач.
Кроме того, квалифицированные профессора и научно-исследовательский персонал института географии РАН, МГУ дали представление о последствиях изменения климата в Центральной Азии, о том, что стихийные бедствия в регионах из года в год наносят серьезный ущерб. Была затронута тема оценки ущерба и проведения сезонного мониторинга, а также результатов анализа.
По итогам семинара было достигнуто решение обработки данных картографирования и дистанционного зондирования с помощью программы QGIS, ArcGis Soft. По завершению мероприятия всем участником были вручены сертификаты.