"Surxon" qo‘riqxonasidan Buxoro tog‘ qo‘yining bolasi noqonuniy olib ketilayotgani aniqlandi
Tabiat resurslari vazirligi  Surxondaryo viloyati boshqarmasi, “Surxon” davlat qo‘riqxonasi  hamda DXX chegara qo‘shinlari xodimlari qonunbuzarlikka chek qo'yishdi.
"Surxon" davlat qo'riqxonasida tezkor reyd tadbiri o'tkazildi. Tadbir davomida qo'riqxonaning "Vandob" bo'limi "Go'rdara" massivi qo'riqlash zonasida ikki nafar fuqaro noyob jonivor bo‘lgan bir bosh Buxoro tog‘ qo‘yining bolasini noqonuniy olib ketayotganida qo'lga olindi. Ta'kidlash kerakki, Buxoro tog' qo'yi O'zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan.
Tezkor surishtiruvlar natijasida huquqbuzarlar Qashqadaryo viloyatining Dehqonobod tumani “Xo‘jamahmud” mahallasida  istiqomat qiluvchi   A.J. va “Chuchuqquduq”  mahallasida yashovchi fuqaro  Gʻ. J. ekanligi oydinlashdi.
Mazkur holat yuzasidan  tegishli hujjatlar rasmiylashtirilib, bir bosh Buxoro tog‘ qo‘yi bolasi  huquqbuzarlardan olib qo‘yildi. Huquqbuzarlarga nisbatan  O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 82-moddasi 1-qismiga asosan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi.
Qonuniy to‘xtamga kelgunga qadar Buxoro tog‘ qo‘yining bolasi veterinariya nazoratida qo‘riqxonada saqlanmoqda.
Aniqlangan holat yuzasidan birlamchi hujjatlar rasmiylashtirilib, huquqni muhofaza qilish organlariga taqdim etish uchun  tayyorlanmoqda.

В Сурханском заповеднике выявлено незаконное изъятие  детеныша Бухарского горного барана из природы
Во время рейда в Сурханском государственном заповеднике сотрудники управления Министерства природных ресурсов Сурхандарьинской области, сотрудники Сурханского государственного заповедника и пограничных войск Службы государственной безопасности пересекли нарушение.
На охраняемом участке отдела «Вандоб» массива «Гордара» были задержаны двое граждан за незаконное изъятие детёныша Бухарского горного барана из ОПТ. Следует отметить, что Бухарский горный баран занесен в Красную книгу Республики Узбекистан (2019).
В результате оперативного расследования выяснилось, что правонарушителями являются А.Ж., проживающий в махалле «Ходжамахмуд» Дехканабадского района, и Г.Ж., проживающий в махалле «Чучуккудук» Кашкадарьинской области.
В отношении граждан составлен административный протокол по части 1 статьи 82 Кодекса об Административной ответственности Республики Узбекистана.
Детеныш Бухарского горного барана был изъят из рук браконьеров и будет находиться в заповеднике под ветеринарным надзором до тех пор, пока не решится его дальнейшая судьба.