Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi va Toshkent shahar boshqarmasi davlat inspektorlari tomonidan Toshkent shahrining Uchtepa tumani, Shirin ko‘chasida tezkor reyd tadbiri o'tkazildi.
Reyd tadbiri davomida fuqaro A.Sh. va M.A. lar tomonidan Qizil kitobga kiritilgan 1 dona Lochin qushini tegishli ruxsatnomasiz noqonuniy ravishda sotilayotganligi holati aniqlandi.
Ushbu holatda huquqbuzarlar O'zbekiston Respublikasi “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi Qonunining 21-moddasi hamda O'zbekiston Respublikasi “Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risida”gi Kodeksining 90-moddasida belgilangan huquqbuzarlikni sodir etgan.
Lochin qushi qonuniy to‘xtamga kelingunga qadar vaqtinchalik Toshkent hayvonona bog‘iga topshirildi.
Holat yuzasidan to'plangan hujjatlar huquqiy baho berish uchun Jinoyat ishlari bo‘yicha Uchtepa tumani sudiga taqdim etish uchun tayyorlanayotgani ma'lum qilinadi.

Предотвращена незаконная торговля птицей, занесенной в Красну книгу
Государственными инспекторами Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Управлением Министерства экологии города Ташкент проведен оперативный рейдовый контроль на улице Ширин Учтепинского района столицы.
Выяснилось, что граждане А.Ш и М.А вели незаконную торговлю сокола, занесенного в Красную книгу Республики Узбекистан.  В отношении правонарушителей составлен административный протокол по статье 90 Кодекса Республики Узбекистан “Об административной ответственности” согласно статьи 21 Закона Республики Узбекистан “Об охране природы”.
Документы по данному делу будут переданы в Учтепинский районный суд по уголовным делам для правовой оценки. Птицу передали в Ташкентский зоопарк на временное содержание.