"Nurota" davlat qo‘riqxonasida ona arxar bolalarini oziqlantirayotgan jarayoni fotoqopqonda muhrlandi
16:16
3059
Qizil kitobga kiritilgan Qizilqum arxari (Severtsov qo‘yi) O‘zbekistondagi endemik tur hisoblanib, o‘tgan asrning 60-70-yillarida batamom yo‘qolish xavfi ostida qolgan. Maʼlumotlarga ko’ra, o‘tgan asrda Nurota tog‘larida 100-150 bosh arxar qolgan. “Nurota” davlat qo‘riqxonasi tashkil etilganidan keyin arxarlar populyatsiyasi qo‘riqxona hududida saqlab qolingan.
Qo‘riqxona hududida ilmiy xodimlar va nozirlar tomonidan har yili bahorgi va kuzgi sanoq olib boriladi. Oxirgi sanoq natijalariga ko‘ra ularning soni o‘rtacha 1400 taga yetganligi maʼlum bo‘ldi.
Olib borilayotgan doimiy muhofaza choralari natijasida qo‘riqxonada arxarlarning soni barqarorlashgan.

В Нуратинском государственном заповеднике с помощью фотоловушки запечатлен процесс кормления детенышей архара
16:16
3058
Кызылкумский архар (баран Северцова), занесенный в Красный список МСОП и Красную книгу Республики Узбекистан, считается эндемичным видом в Узбекистане и в 60-70-х годах находился под угрозой исчезновения. По имеющимся данным, в прошлом веке в Нуратинских горах оставалось 100-150 голов, но после создания государственного заповедника, на территории сохранилась их популяция.
Научными сотрудниками заповедника ежегодно проводится весенний и осенний подсчет. По результатам последнего подсчета выяснилось, что их число достигло до 1400 особей. В результате, проводимых биотехнических мероприятий, численность в заповеднике стабилизировалась.