Xorazm viloyati  Qo‘shko‘pir tumanidagi “Rasulbek” fermer xo‘jaligi hududida daraxtlar kesilishiga oid holat  viloyat Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi boshqarmasi inspektorlari tomonidan o'rganilib, 83 tup har xil turdagi daraxtlar qo‘porilgani, 3 tup daraxt o'sishdan to'xtamaydigan darajada shikastlangani aniqlangan edi.  https://t.me/ecoxorazm/7228
Ushbu holat jinoyat ishlari bo‘yicha Qo‘shko‘pir tuman sudi tomonidan ko‘rib chiqildi.
Sud hukmiga ko'ra, fermer xo‘jaligi rahbari B.A.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 198-moddasi 3-qismiga asosan 2 yil ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
Shuningdek, sudlanuvchi tomonidan 193,8 million so’m miqdoridagi o'simlik dunyosiga yetkazilgan zarar qoplanishi belgilandi.

Руководителю фермы, срубившему деревья, назначено наказание в виде 2 лет ограничения свободы
Управлением Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в Хорезмской области была изучена ситуация с вырубкой деревьев на территории хозяйства «Расулбек» в Кушкупирском районе. https://t.me/ecoxorazm/7228
В результате было установлено, что 83 кустов различных видов деревьев были срублены, 3 куста повреждены до такой степени, что они больше не будут расти. Ущерб, причиненный растительному миру оценен в 193,8 млн сумов.
Дело было рассмотрено Кушкупирским районным судом по уголовным делам.
Согласно приговору суда, руководителю фермы Б.А. на основании части 3 статьи 198 Уголовного кодекса Республики Узбекистан назначено наказание в виде 2 лет ограничения свободы.