Davlat oʻrmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalarni kesish tartibi qanday?
Davlat oʻrmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalarni kesishga sanitariya maqsadlarida, shuningdek, binolar, inshootlar va kommunikatsiyalarni qurish va rekonstruksiya qilish bilan bogʻliq holatlarda yoʻl qoʻyiladi.
Daraxtlar va butalarni kesish toʻlov asosida amalga oshiriladi, sanitariya maqsadida kesish hollari bundan mustasno.
Davlat oʻrmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalarni kesish uchun ruxsatnoma berish (olish) Vazirlar Mahkamasining «Maxsus elektron tizim orqali ruxsat etish xususiyatiga ega ayrim hujjatlarni berish tartib-taomillari toʻgʻrisidagi yagona nizomni tasdiqlash haqida» 2022-yil 22-fevraldagi qarorida belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Bunda Ekologiya vazirligining hududiy boʻlinmalari yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatni olish uchun taqdim etilgan arizani koʻrib chiqish muddati davomida:
– hujjatlarni tekshiradi;
– zaruratga koʻra boshqa davlat organlarida mavjud, qaror qabul qilish uchun zarur boʻlgan ma’lumotlarni «Litsyenziya» AT orqali mustaqil ravishda oladi;
– daraxtlar va butalar holatini joyiga chiqib oʻrganadi;
– daraxtlar va butalarni kesish boʻyicha jamoatchilik eshituvini amalga oshiradi va uning xulosasini shakllantiradi;
– daraxtlar va butalarni saqlab qolish imkoniyatlarini, shu jumladan, koʻchirib oʻtkazish masalasini koʻrib chiqadi hamda koʻchirib oʻtkaziladigan daraxtlar va butalarning soni, turi, muddatlari va koʻchirish joyini aniqlaydi;
– saqlab qolishning iloji boʻlmagan taqdirda, kesilishi lozim boʻlgan daraxtlar va butalar sonini belgilaydi hamda kompensatsiyaviy ekiladigan daraxtlar va butalarning soni, turi hamda ekish muddati va joyini aniqlaydi.
Yuridik va jismoniy shaxslarga har bir kesilgan daraxt va buta uchun kompensatsiya tarzida 10 tup qimmatliligi jihatidan kesilgan daraxt va butalardan kam boʻlmagan yirik oʻlchamli (daraxt – 5 yillik, buta – 3 yillik) koʻchatni ekish hamda ularni kamida ikki yil davomida parvarish qilish boʻyicha qoʻshimcha majburiyat yuklatiladi.
Daraxtlar va butalarni koʻchirib oʻtkazish ishlari Ekologiya vazirligining hududiy boʻlinmalari vakillari ishtirokida yer uchastkalarining mulkdorlari, egalari, foydalanuvchilari yoki ijarachilari tomonidan amalga oshiriladi.
Sanitariya maqsadida daraxtlar va butalarni kesish:
– quriyotgan yoki qurib qolgan;
– dekorativ xususiyatini yoʻqotish natijasida hovli, koʻcha va boshqa jamoat joylarining koʻrinishini buzib turgan;
– kasallikka chalingan;
– kasallik tarqatuvchi hayvonlar va hasharotlarning manbaiga aylangan;
– odamlarning hayoti va sogʻligʻiga hamda yuridik va jismoniy shaxslarning mol-mulkiga xavf solayotgan holatlarda amalga oshiriladi.
– shaharlar va tumanlar markazidagi koʻchalarda hamda zaxira yerlarda — mahalliy davlat hokimiyati organlari;
– mahallalar hududlari hamda koʻp kvartirali uylar oraligʻi va atrofida, shu jumladan, koʻchalar va boshqa aholi punktlarida — fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari, koʻp kvartirali uylarni boshqarish organlari, shuningdek, jismoniy shaxslarning murojaatiga muvofiq mahalliy davlat hokimiyati organlari;
– tashkilotlarning hududlarida — yer egalari;
– umumiy foydalanishdagi avtomobil yoʻllari boʻylarida — Avtomobil yoʻllari qoʻmitasining tashkilotlari;
– umumiy foydalanishdagi temir yoʻllar boʻylarida — «Oʻzbekiston temir yoʻllari» AJ tashkilotlari;
– daryo, soy, irmoq, kanal, zovur va ariqlar boʻylarida — tegishliligi boʻyicha mahalliy davlat hokimiyati va suv xoʻjaligi organlari;
– fermer xoʻjaliklari yerlarida va qishloq xoʻjaligiga moʻljallangan boshqa yerlarda — yer egalari tomonidan amalga oshiriladi.
Kesish, butash va koʻchirib oʻtkazish ishlarida hosil boʻlgan chiqindilarning (shox-shabba, barglar va boshqa kesish ishlari qoldiqlari) olib chiqib ketilishi, shuningdek, buzilgan yerlarning qayta tiklanishi ushbu ishlarni amalga oshirgan mas’ullar tomonidan bir sutka davomida ta’minlanishi shart.

Каков порядок рубки деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд?
Рубка деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, допускается в санитарны, а также в случаях, связанных со строительством и реконструкцией зданий, сооружений и коммуникаций.
Рубка деревьев и кустарников производится на платной основе, за исключением случаев рубки в санитарных целях.
Выдача (получение) разрешения на рубку деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, осуществляется в порядке, установленном Постановлением Кабинета Министров от 22 февраля 2022 года «Об утверждении единого положения о процедурах выдачи отдельных документов разрешительного характера через специальную электронную систему».
При этом в период рассмотрения заявлений  на получение документа разрешительного характера юридическими и физическими лицами, территориальные подразделения Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата осуществляют:
– проверку документов;
– запрос при необходимости в другие государственные органы с целью получения информации о лицензии, необходимой для принятия решения;
– выезд на место с целью изучения состояния деревьев и кустарников;
– организацию общественных слушаний по рубке деревьев и кустарников с целью принятия заключительного решения;
– рассмотрение вариантов сохранения деревьев и кустарников, включая пересадку, в случае чего определяется количество, тип, сроки и место пересадки деревьев и кустарников;
– в случае невозможности сохранения, определение количества деревьев и кустарников, подлежащих рубке, а также определение количества, типа и места посадки деревьев и кустарников, подлежащих компенсации.
На юридические и физические лица возлагается дополнительная обязанность по посадке крупномерного (дерева — 5-летнего, кустарника — 3-летнего) саженца стоимостью не менее 10 пудов срубленных деревьев и кустарников в виде компенсации за каждое срезанное дерево и куст и ухаживать за ними не менее 2-х лет.
Пересадка деревьев и кустарников осуществляется собственниками, пользователями или арендаторами земельных участков с участием представителей территориальных подразделений Министерства экологии.
Рубка деревьев и кустарников в санитарных целях допустима в случаях:
– засыхания и увядания;
–  искажения внешнего вида двора, улицы и других общественных мест в результате потери декоративных свойств;
–  болезней растений;
– источника болезней для животных и насекомых;
–угрожающих безопасности жизни и здоровью граждан, имуществу юридических и физических лиц.
Рубка деревьев и кустарников в санитарных целях осуществляется:
– на центральных улицах городов и районов, а также на резервных землях – органами местной государственной власти;
— на территориях махалли и вокруг многоквартирных домов, в том числе на улицах и в других населенных пунктах – органами самоуправления граждан, органами управления многоквартирными домами, а также органами государственной власти на местах в соответствии с обращениями физических лиц;
– на территориях организаций - землевладельцами;
– вдоль автомобильных дорог общего пользования – Комитетом по автомобильным дорогам;
– вдоль железных дорог общего пользования – АО «Узбекистон темир йуллари»;
— по берегам рек, ручьев, притоков, каналов, канав и ручьев – государственными органами местной власти и водного хозяйства в установленном порядке;
— на сельскохозяйственных угодьях и других землях сельскохозяйственного назначения – землевладельцами.
Обязанность по вывозу отходов (ветки, листья и другие остатки), образующихся при обрезке и пересадке деревьев и кустарников, а также восстановление нарушенных земель обеспечивается ответственными лицами, проводившими эти работы в течение суток.