Tojik kovragi qanday o‘simlik va uni asrash nega bunchalik muhim?
Insoniyat tabiat resurslaridan foydalanar ekan, bevosita salbiy taʼsir ko‘rsatmoqda. Sanoat tarmoqlari va qishloq xo‘jaligining rivojlanib borishi, tabiiy maydonlarning keng miqyosda o‘zlashtirilishi ekologik muvozanat buzilishiga olib kelmoqda. Natijada o‘simliklar kamayib, genofond qisqarmoqda.
Mamlakatimiz hududida hozirda 4500, ular orasida jiddiy muhofazaga muhtoj 300 dan ortiq kamyob endemik va relikt turlar mavjud.
Ta'kidlash joizki, ko‘plab yovvoyi turlar, xususan, tojik kovragi dorivor o‘simligining keskin kamayib ketayotganligi juda tashvishli holatdir.
Tabiatni muhofaza qilish xalqaro uyushmasi tomonidan ishlab chiqilgan tasnifga ko‘ra, yo‘qolib ketish xavfi ostida qolgan tojik kovragi Janubiy Tojikiston, janubi-g‘arbiy Pomir-Oloy bilan bir qatorda O‘zbekistonning janubi (Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari)da tarqalgan.
Kovrakning yelim-smolasi tibbiyotda tomir tortishi, o‘pka sili, o‘lat, zaxm, ko‘kyo‘tal, tish og‘rig‘i, asab va boshqa kasalliklarga qarshi dori hamda quvvat beruvchi vositasi sifatida foydalaniladi.
Tabiiy holda o‘suvchi bu tur, butunlay yo‘q bo‘lib ketishining oldini olish maqsadida, Qizil kitobga kiritilgan hamda 2023-yil 16-fevraldagi PF-24-sonli Farmon bilan uch yil muddatga moratoriy eʼlon qilingan.
Ammo, shunga qaramasdan, ayrim fuqarolar tomonidan qonun talablari qo‘pol ravishda buzilmoqda. Jumladan, Qashqadaryoda 4 ta holatda 4872 ta 2 mlrd 411 mln 640 ming so‘mlik, Surxondaryoda 3 ta holatda 659 ta 326 mln 799 ming so‘mlik tojik kovragi kesilib, tabiatga juda ko‘p miqdorda zarar yetkazilganligi holatlari yuzasidan 7 ta jinoyat ishi qo‘zg‘atildi va tergov harakatlari olib borilmoqda.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda Bosh prokuratura hamkorligida kovrak o‘simligiga o‘rnatilgan moratoriy talablari bajarilishi bo‘yicha hududlarni o‘rganish tadbirlari davom etmoqda.

Что это за растение таджикская ферула и почему так важно его сохранить?
Человечество оказывает прямое негативное воздействие на окружающую среду при использовании природных ресурсов. Развитие промышленности и сельского хозяйства, широкомасштабная эксплуатация природных территорий приводит к нарушению экологического баланса. В результате растения сокращаются, что приводит к снижению генофонда.
В настоящее время в Узбекистане насчитывается 4500 редких эндемичных и реликтовых видов, из которых более 300 нуждаются в серьезной охране.
Стоит отметить, что численность многих дикорастущих видов, в частности лекарственного растения таджикской ферулы, стремительно сокращается, что является очень тревожной ситуацией.
Согласно классификации, разработанной Международным союзом охраны природы, находящаяся под угрозой исчезновения таджикская ферула распространена на юге Таджикистана, юго-западе Памиро-Алая, а также на юге Узбекистана (Кашкадарьинская и Сурхандарьинская области).
Клейкая смола ферулы используется в медицине как лекарственное и общеукрепляющее средство от сосудистых заболеваний, туберкулеза легких, чуме, коклюше, зубной боли, нервных и других заболеваний.
В целях недопущения его полного исчезновения, этот естественно произрастающий вид растения был внесен в Красную книгу, а также Указом Президента № УП-24 от 16 февраля 2023 г. введен трехлетний мораторий.
Но даже при этом, требования закона некоторыми гражданами грубо нарушаются. В частности, возбуждено 7 уголовных дел и ведутся следственные действия по фактам причинения ущерба природе в особо крупном размере. Так, в Кашкадарьинской области расследуются 4 случая по факту повреждения 4872 таджикской ферулы на сумму 2 млрд. 411 млн. 640 тыс. сумов, в Сурхандарьинской области 3 случая повреждения 659 данных растений на сумму 326 млн. 799 тыс. сумов.
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с Генеральной прокуратурой продолжаются мероприятия по исследованию территорий на предмет соблюдения требований моратория, наложенного на повреждение таджикской ферулы.