Surxondaryo viloyati Ekolgiya boshqarmasi ishchi guruhi tomonidan “Bobotog‘” davlat o‘rmon xo‘jaligi faoliyatini o‘rganish davom etmoqda. O‘rganish davomida tojik kovragi bilan bog‘liq bir qator qonun buzilishi holatlari aniqlandi.
Jumladan, “Bobotog‘” davlat o‘rmon xo‘jaligi “Fayzova” bo‘limining 1-A-aylanma 2-kvartal o‘rmon fondi yer maydonida O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan, tabiiy holda o‘suvchi 893 tup tojik kovragi o‘simligining 2–3 marotaba shirasi olinganligi, bundan tashqari, 163 tup tojik kovragi shirasini olish maqsadida dimlab qo‘yilganligi kuzatildi. Oqibatda o‘simlik dunyosiga 442 million 35 ming so‘m zarar yetkazilgan.
Shuningdek, “Fayzova” o‘rmon bo‘limining 5-aylanma 6-kvartal o‘rmon fondi yer maydonida tabiiy holda o‘sgan 830 tup tojik kovragi o‘simligi 5–6 marta kesilib, shirasi olingan. Natijada o‘simlik dunyosiga 410 million 850 ming so‘m zarar yetkazilgan.
Bundan tashqari, “Fayzova” o‘rmon bo‘limi 1-aylanma 2-kvartal “Uzles” massivida tabiiy holda o‘sgan 87 tup tojik kovragi o‘simligining shirasi 2-3 marotaba kesib olinganligi, bundan tashqari, 218 tup tojik kavragi shirasini olish maqsadida dimlanganligi aniqlandi. Oqibatda o‘simlik dunyosiga 43 million 65 ming so‘m zarar yetkazilgan.
Yuqoridagi holatlarga huquqiy baho berish, aybdorlarni aniqlash va tegishli chora ko‘rish maqsadida hujjatlar prokuraturaga yuborish uchun tayyorlanmoqda.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan tojik kovragi o‘simligining yo‘qolib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik va ko‘payishini ta’minlash maqsadida moratoriy joriy etilgan.

В Сурхандарьинской области вновь повредили таджикскую ферулу. В этот раз более 2000 растений на сумму ущерба – 895 млн 950 тыс.сум
01:03
3761
Рабочей группой Управления экологии Сурхандарьинской области продолжается изучение деятельности государственного лесхоза «Боботог». В ходе исследования был выявлен ряд нарушений законодательства, связанных с повреждением таджикской ферулы.
В частности, на земельном участке 1-А 2 квартала лесного отдела «Файзова» государственного лесхоза «Боботог», с 893 куста краснокнижной таджикской ферулы несколько раз (2-3) собрали сок, кроме того 163 этого растения были накрыты картонкой с целью получения сока. В результате растительному миру был нанесен ущерб в размере 442 млн 35 тыс. сумов.
Также на земельном участке 5-го округа 6-го квартала лесного отдела «Файзова», 5-6 раз извлекли сок с 830 растений таджикской ферулы посредством срезания листьев . В результате растительному миру был нанесен ущерб в размере 410 млн 850 тыс. сумов.
Кроме того, в 1-округе 2 квартала массива «Узлес» этого же лесничества, с целью получения сока обрезаны 87 кустов таджикской ферулы и 218 накрыты картонкой. В результате растительному миру нанесен ущерб на 43 млн 65 тыс сумов.
В целях установления правовой оценки данной ситуации, выявления виновных лиц и принятия законных мер, собранные документы готовятся для направления в прокуратуру
Напомним, что в целях недопущения исчезновения и обеспечения воспроизводства таджикской ферулы, занесенной в Красную книгу Узбекистана, на это растение введен  мораторий.