Joriy yilning 6-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov Markaziy Osiyo uchun Ekologik reabilitatsiya hisobi (ERH) Assambleyasining raisi Adriaan Vandermeer hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki vakillari bilan uchrashdi.
Ta’kidlash joizki, Ekologiya vazirligi va YeTTB o'rtasida "Yangiobod va Chorkesar-2 uran konlari obyektlarini rekultivatsiya qilish" grant bitimi imzolangan.
Ma’lumot uchun, rekultivatsiya – inson faoliyati natijasida unumdorligi sezilarli darajada pasaygan yerlar va suv resurslarini ekologik va iqtisodiy jihatdan tiklash bo‘yicha chora-tadbirlar majmuidir.
Bitim loyihasida Toshkent viloyatining Yangiobod shahri va Namangan viloyatining "Chorkesar" qishlog‘idagi sobiq uran konlari hududini tiklash va meliorativ holatini yaxshilash ko‘zda tutilgan.
Uchrashuv davomida tomonlar sobiq uran konlarini rekultivatsiya qilish bilan bog‘liq rejalashtirilgan va amalga oshirilayotgan tadbirlar haqida suhbatlashdilar.
Jumladan, ERH Assambleyasining 8-yig‘ilishi mavzulari bilan qisqacha tanishish, tegishli ruxsatnomalarni rasmiylashtirishda kechikishlarga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida loyihani amalga oshirishda boshqa vazirlik va idoralar bilan muvofiqlashtirish, monitoring va texnik xizmat ko'rsatish hamda boshqa qator masalalar muhokama qilindi.
Ma’lumot uchun, joriy yilning 8–9-sentabr kunlari ERH, Yevropa komissiyasi, Xalqaro atom energiyasi agentligi, EXHT, BMTTD, Q‘irgiz va Tojikiston Respublikasi vakillari ishtirokida ERH Assambleyasining 8-yig‘ilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, Chexiya, Estoniya, Finlyandiya, Fransiya, Vengriya, Latviya, Ruminiya, Shvetsiya, Shveytsariya, Niderlandiya, Buyuk Britaniya, AQSh diplomatik vakolatxonalari rahbarlarining sobiq uran konlarni rekultivatsiya qilish ishlari bilan tanishish maqsadida Yangiobod shahriga tashrifi ko‘zda tutilgan.

Обсуждены перспективные вопросы в области экологической рекультивации
6 сентября состоялась встреча заместителя министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Жусипбека Казбекова с председателем Ассамблеи Счета экологической реабилитации (СЭР) для Центральной Азии Адрианом ван дер Меером и представителями Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
Стоит отметить, что между Министерством экологии и ЕБРР подписано грантовое соглашение «Рекультивация объектов урановых месторождений Янгиабад и Чаркесар-2».
Для информации, рекультивация – это комплекс мер по экологическому и экономическому восстановлению земель и водных ресурсов, плодородие которых в результате человеческой деятельности существенно снизилось.
Проект соглашения предусматривает реабилитацию и рекультивацию территории бывших урановых рудников в городе Янгиабад Ташкентской области и поселке Чаркесар Наманганской области на востоке страны.
В ходе встречи стороны обсудили запланированные и реализуемые мероприятия, связанные с рекультивацией бывших урановых месторождений.
В частности, участники были ознакомлены с темами 8-го заседания Ассамблеи СЭР, обсуждены вопросы координации с другими министерствами и ведомствами по реализации проекта, мониторинг и техническое обслуживание в целях недопущения задержек в выдаче соответствующих разрешений, а также ряд других вопросов.
Для информации, 8-9 сентября текущего года запланировано проведение 8-го заседания Ассамблеи СЭР с участием представителей СЭР, Европейской комиссии, Международного агентства по атомной энергии, ОБСЕ, ПРООН, Кыргызской Республики и Таджикистана. Также с целью ознакомления стратегических объектов, главы дипломатических миссий Чехии, Эстонии, Финляндии, Франции, Венгрии, Латвии, Румынии, Швеции, Швейцарии, Нидерландов, Великобритании и США посетят города Ангрен и Янгиабад.