Surxondaryoda 611 tup tojik kovragi noqonuniy kesildi. Zarar — 302 million 445 ming so‘m
Surxondaryo viloyati Ekologiya boshqarmasi, viloyat Prokuraturasi hamda tuman Ichki ishlar bo'limi xodimlari tomonidan “Tojik kovragi” o’sadigan hududlarda muntazam ravishda kunduzgi va tungi reyd  tadbirlari o’tkazilmoqda.
Uzun tumani “Bobotog’” davlat o’rmon xo’jaligida o’tkazilgan nazorat tadbirlari davomida o’rmon xo’jaligining “Fayzova” bo’limi, 6-aylanma 7-kvartalining “Archabuloq” massivi hududida tabiiy holda o'sadigan tojik kovragi o’simligiga ko'p miqdorda zarar yetgazilganligi aniqlandi.
O’rganishlar natijasida o’rmon xodimlarining o’z ishiga ma’suliyatsizlik bilan yondashishi oqibatida hududdagi  O’zbekiston Qizil Kitobiga kiritilgan 611 tup tojik kovragi o’simligi noqonuniy tarzda kesib olinganligi va bu bilan tabiatga 302 million 445 ming so‘m zarar yetkazilganligi ma'lum bo‘ldi.
Ish yuzasidan to'plangan hujjatlar holatga huquqiy baho berish uchun tuman prokuraturasiga yuborildi.

В Сурхандарьинской области срубили 611 растений таджикской ферулы. Ущерб составил 302 млн 445 тыс сумов
4095
Сотрудниками управления экологии Сурхандарьинской области, областной прокуратуры и районного отдела внутренних дел регулярно проводятся дневные и ночные рейдовые мероприятия в районах произрастания таджикской ферулы.
В ходе контрольных мероприятий, проведенных в государственном лесничестве «Боботог» в Узунском районе, был установлен факт нанесения большого ущерба таджикской феруле, естественно произрастающей на территории лесного хозяйства «Файзова», 6 округа 7 квартала массива «Арчабулак».
В результате проведенных исследований выяснилось, что в результате безответственного подхода лесников к своей работе, незаконно вырублено 611 растений таджикской ферулы, занесенных в Красную книгу Узбекистана. Причиненный ущерб природе составил 302 миллиона 445 тысяч сумов.
Собранные документы по делу направлены в районную прокуратуру для проведения правовой оценки ситуации.