ICBA bilan Orol hududini yaxshilashga qaratilgan istiqbolli loyihalar muhokama qilindi
BAAda bo‘lib o‘tayotgan xalqaro iqlim forumi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov BAA Xalqaro bio-tuzli qishloq xo'jaligi markazi (ICBA) bosh direktori Dr. Tarifa Al Zaabi bilan uchrashdi.
Ma’lumot uchun, Tarifa Al Zaabi oliy ta’lim muassasalarida boshqaruv, innovatsiyalar, tadqiqot va salohiyatni rivojlantirish orqali xizmatlar va strategiyalarni ishlab chiqishda katta tajribaga ega. Agrotexnologiyalar sektorini o‘zgartirish va ichki oziq-ovqat xavfsizligini yaxshilashga qaratilgan qator xalqaro tadbirlarda doimiy faol. 2020-yildan BAA Xalqaro bio-sho'r qishloq xo'jaligi markazi (ICBA) bosh direktori.
“Dubai Expo”dagi “O‘zbekiston” pavilyonida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi.
“O‘zbekiston hukumati Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida iqlim masalasini ustuvor vazifa sifatida belgilagan. Ekologik muammolarning ilmiy, innovatsion, “yashil” yechimlarini topishga katta ahamiyat qaratganmiz. Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazi tashkil etilgani fikrimizning yorqin isbotidir, — dedi Aziz Abduhakimov. — BAA Xalqaro bio-sho'r qishloq xo'jaligi markazi bilan hamkorlik esa o‘zaro tajriba almashish, ekologik muammolarni hal qilishda innovatsion usullarni samarali qo‘llash va birgalikda turli istiqbolli loyihalarni amalga oshirishga imkoniyat yaratadi”.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazi negizida Gen-bankini tashkil etish, O'zbekistonning qurg'oqchil iqlimi va Orol dengizi havzasida yetishtirilishi mumkin bo'lgan qurg'oqchilik va suv inqiroziga chidamli ekin turlarini yaratish bo'yicha ilmiy tadqiqotlar olib borish, Orolboʻyida fermerlarni oʻqitish borasida suv xo‘jaligini joriy etish boʻyicha issiqxona tashkil etishga qaratilgan qoʻshma tajriba loyihasini ishga tushirish kabi masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazi xodimlari uchun treninglar o'tkazish, yerlarni saqlash va tiklash, cho'llanishga qarshi kurashish, ilmiy-tadqiqotlarni qo'llab-quvvatlash bo‘yicha samarali hamkorlik qilishga ham e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida Aziz Abduhakimov Tarifa Al Zaabini hamkorlikning keyingi bosqichlarini muhokama qilish va diqqatga sazovor obyektlarni ko‘zdan kechirish uchun O‘zbekistonga taklif qildi.

С ICBA обсуждены перспективные проекты, направленные на благоустройство территории Приаралья
В рамках Международного климатического форума в ОАЭ министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов встретился с генеральным директором Международного центра биозасоленного земледелия ОАЭ (ICBA) д-р Тарифой Аль-Зааби.
Для справки: Тарифа Аль-Зааби имеет обширный опыт в разработке услуг и стратегии в высших учебных заведениях посредством управления, внедрения инноваций, проведения исследований и наращивания потенциала. Аль-Зааби постоянно принимает активное участие в ряде международных мероприятий, направленных на изменение агротехнологического сектора и повышение внутренней продовольственной безопасности. С 2020 года он является генеральным директором Международного центра биозасоленного земледелия ОАЭ (ICBA).
На встрече, организованной в павильоне «Узбекистан» на выставке Dubai Expo особое внимание было уделено дальнейшему укреплению взаимного сотрудничества.
«Правительство Узбекистана под руководством Президента Шавката Мирзиёева поставило вопрос климата в качестве приоритета. Мы придаем большое значение поиску научных, инновационных, «зелёных» решений экологических проблем. Создание Международного инновационного центра Приаралья является подтверждением нашего стремления», – рассказал Азиз Абдухакимов. – «Сотрудничество с Международным центром биозасоленного земледелия ОАЭ предоставляет нам возможность обмениваться опытом, эффективно использовать инновационные методы в решении экологических проблем, а также совместно реализовывать различные перспективные проекты», – добавил министр
В ходе заседания были рассмотрены вопросы создания GenBank (база данных ДНК и РНК) на базе Международного инновационного центра Приаралья при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан в целях проведения научных исследований по созданию видов сельскохозяйственных культур устойчивых к засухе и водному кризису, которые можно выращивать в условиях засушливого климата Узбекистана и региона Аральского моря. В рамках программы обучения фермеров в Приаралье были обсуждены такие вопросы, как запуск совместного экспериментального проекта, направленного на создание теплицы для внедрения управления водными ресурсами.
Также было уделено внимание эффективному сотрудничеству в проведении тренингов для сотрудников Международного инновационного центра Приаралья, сохранению и восстановлению земель, борьбе с опустыниванием, поддержке научных исследований.
В завершение встречи Азиз Абдухакимов пригласил Тарифу Аль-Зааби в Узбекистан для обсуждения следующих этапов сотрудничества и ознакомления со стратегическими объектами.